Jagma za bajatim hlebom u Nišu

Regionalne vesti - Nedelja 04.10.2015 - 22:04

U niškim pekarama koje po nižoj ceni, uveče ili rano ujutro prodaju peciva od juče sve veće gužve.

Zbog hleba od juče umalo nije došlo do fizičkog sukoba; Foto: Wikipedia/Srđan Vesić Zbog hleba od juče umalo nije došlo do fizičkog sukoba; Foto: Wikipedia/Srđan Vesić

U gradu na Nišavi sa više od 35.000 nezaposlenih, od kojih mnogi šansu na Birou čekaju godinama ili zarađuju manje od proseka na republičkom nivou, sve je više građana koji umesto jedne sveže, za obrok serviraju dve bajate vekne hleba.

Da je potražnja za starim hlebom velika, pokazuje i događaj iz jedne pekare u blizini Tvrđavske pijace u kojoj umalo nije došlo do fizičkog sukoba dve grupe ljudi.

- Osećam se nemoćno kada uveče odem u pekaru i tražim jučerašnji ili hleb koji je ispečen u zoru, ali, moram, jer kao penzioner sa primanjem od dvadesetak hiljada dinara, hranim petoro ukućana - jada se Sreten, vremešni Nišlija kome, kako ističe, ponos ne dozvoljava da mu prezime izađe u novinama.

- Ni sin ni snaja ne rade, a imam i unuka. Kupujem samo ono najneophodnije i svakodnevno - četiri vekne bajatog hleba.

Kada se stavi u rernu i malo prepeče, ne mari.

- Pravim hleb u prigradskom naselju, a pripadamo lancu niških pekara.

Mnogi pekari imaju stalne mušterije, upisuju se na spisak - kaže jedan pekar, koji nije želeo da se predstvi "da mu gazda ne zameri".

- Ranije su hleb od juče kupovali ljudi iz sela koji su njime uglavnom hranili svinje i pse ili pecaroši koji ga koriste kao mamac za ribolov.

Sada je drugačije - kaže Bratislav Vukadinović, predsednik Unije privatnih pekara u Nišu.

- Mi smo predlagali akciju u kojoj bi bajat hleb određeno vreme delili siromašnima besplatno, ali se odustalo iz sanitarnih razloga - kaže Vukadinović.

I pored ovakvog socio-ekonomskog stanja, poslednje istraživanje novosadskog Instituta za prehrambene tehnologije pokazuje da Srbi od svih osnovnih namirnica, i dalje najviše bacaju hleb, dok se, kako je rečeno, ostale namirnice zbog besparice daleko bolje i duže čuvaju.

Prema tim podacima, Srbija se kada je reč o bacanju hrane nalazi negde u svetskom proseku.

Novosti, OK Radio

Vrati se na kategoriju Regionalne vesti

Komentari

Vulgarni, uvredljivi i komentari u kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje, neće biti objavljeni. Mišljenja izneta u komentarima su privatna mišljenja autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije OK Radija.

Ostavite komentar:

Ime:
Email:
Komentar: