Republika Srpska ide na referendum

Svetske vesti - Četvrtak 16.07.2015 - 09:09

Poslanici Republike Srpske usvojili su odluku o raspisivanju referenduma o nametnutim odlukama visokog predstavnika, posebno o Sudu i Tužilaštvu BiH.

 Banjaluka. Foto: Thinkstock Banjaluka. Foto: Thinkstock

Nakon dvodnevne burne rasprave o ovoj odluci, koju je inicirao predsednik RS Milorad Dodik, glasalo je 45 poslanika, niko nije bio protiv, a 31 poslanik je bio suzdržan, dok su poslanici Koalicije "Domovina" u znak protivljenja napustili skupštinsku salu pre glasanja, javila je Fena.

Na osnovu Dodikovog predloga, referendumsko pitanje o kojem će se izjašnjavati građani glasi:

"Da li podržavate neustavno i nezakonito nametanje zakona od strane visokog predstavnika međunarodne zajednice, a posebno nametnute zakone o Sudu i Tužilaštvu BiH i primenu njihovih odluka na prostoru Republike Srpske?".

Usvojen je i amandman Kluba poslanika SNSD-a u Narodnoj skupštini RS kojim se za dan održavanja referenduma utvrđuje prva nedelja po isteku 50 dana od dana stupanja na snagu odluke o referendumu.

Odluka će, kako je predviđeno usvojenim amandmanom, stupiti na snagu osmog dana od objavljivanja u "Službenom glasniku RS".

Međutim, da bi skupštinska odluka stupila na snagu, mora biti potvrđena i u Veću naroda RS, ali neće dobiti saglasnost Kluba Bošnjaka, navodi Fena.

Šef tog kluba Mujo Hadžiomerović potvrdio je toj agenciji da će bošnjački delegati pokrenuti pitanje zaštite vitalnog nacionalnog interesa na odluku o referendumu u RS o Sudu i Tužilaštvu BiH i ukazao da će bošnjački klub iskoristiti sva pravna sredstva da bi osporio odluku o referendumu jer, kako navodi, nanosi ogromnu štetu.

Tokom dvodnevne oštre skupštinske rasprave, opozicija u RS je isticala da ni oni nisu zadovoljni radom državnih pravosudnih institucija, ali da su protiv manipulacije građana referendumom što, kako tvrde, i ovaj put radi Dodik i vlast u RS.

S druge strane, Dodik uverava da Dejtonski sporazum i Ustav RS daju tom entitetu pravo da organizuje i sprovodi referendum na svojoj teritoriji, odbacujući kao neargumentovane tvrdnje pojedinih predstavnika međunarodne zajednice da RS nema pravo na ovakav potez.

Dodik odluku o referendumu naziva istorijskom, a opozicija smatra da ona vlastima RS služi kao sredstvo pritiska na međunarodne predstavnike u nastavku strukturalnog dijaloga te da referenduma ipak neće biti, kao što nije održan ni 2011. godine, zaključuje Fena.

B92, OK Radio

Vrati se na kategoriju Svetske vesti

Komentari

Vulgarni, uvredljivi i komentari u kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje, neće biti objavljeni. Mišljenja izneta u komentarima su privatna mišljenja autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije OK Radija.

Ostavite komentar:

Ime:
Email:
Komentar: