Nazad

ULI?NI PRODAVCI U GLAVNOJ ULICI DO 31. DECEMBRA, ODLU?IO POTPREDSEDNIK SO VRANJE GORAN STANKOVIC

Izvor: OK Radio - Lokalne vesti - Sreda 29.12.2004 - 15:32

Vranjski tezgaroši poručili su komunalnoj inspekciji i gradskim vlastima da se neće skloniti sa glavne ulice sve do 31. decembra. Prodavci koji su uredno platili zakup za svoje tezge, iste su premestili iz pasaža između Robne kuće Beograd i Niške banke na glavnu ulicu, bojeći se nelojalne konkurencije. Jutrošnji nesporazum tezgaroša i policije protekao je bez incidenata, iako je policija insistirala da se tezgaroši vrate na mesta, koja su zakupili. Od nadležnih u Komunalnoj inspekciji nismo dobili nikakvu informaciju, jer su svi na terenu, a tezgaroši traže da im se dozvoli prodaja u naredna dva dana kao i desetak godina unazada, u glavnoj ulici od Robne kuće Beograd do Karađorđeve i svoj zahtev pravdaju činjenicom da im je to jedini izvor zarade, jer drugih prihoda nemaju. -Mi smo ugroženi postavljanjem novih tezgi u glavnoj ulici, pa, smo prinuđeni da i mi svoju robu prodajemo tamo. To je i tradicija i traje petnaestak godina. Uvek smo imali dil sa gradskim vlastima da zadnja dva tri dana u godini možemo da prodajemo u glavnoj ulici, tamo gde inače ne prodajemo svoju robu. Takav dogovor je bio i ove godine. Sada odjednom žele da nas uklone. To ne ide tako. Ne pomaže policija, oni neka nas jure, mi ćemo ponovo dolaziti. Policijom nas neće uplašiti. Neka nam nađu posao, pa, niko od nas neće prodavati na ulici. Mi svi pristajemo da se sa nadležnima dogovorimo, jer su ova dva tri dana prilika za zaradu. Sada moramo da prodajemo, za Božić nije važno, do 31. decembra uklonićemo sve tezge sa ulice - kaže jedan od tezgaroša za O.K. radio. Po mišljenju bolje upućenih, ovoj očekivanoj zbrci kumovali su oni tezgaroši koji su svoje tezge postavili danas na sred glavne ulice u nameri da u naredna dva dana nešto zarade. Kako saznajemo i oni hoće da plate zakupninu, ali da do 31. decembra neometano prodaju svoju robu u glavnoj ulici. Preprodavci, koji su još pre 15 dana platili zakup za svoje tezge, bili su prinuđeni da tezge i robu izmeste iz pasaža u centru Vranja, na glavnu ulicu, pravdajući to nelojalnom konkurencijom: -Nećemo iščupati ni ovaj uloženi novac, a kamoli da zaradimo. Cela tezga sa letvama, najlonom i zakupom košta oko 8.000 dinara. Ako se postavi novih 70 tezgi na ulicu, danas, kod nas niko neće da kupuje, jer će svi pazariti u prolazu, što bi sada ulazili u pasaž. Drugo mi plaćamo zakup, a oni ne, pa, je ovo jedini način da se kao trgovci izjednačimo. Oni na ulicu mi na ulicu - kaže jedan od uličnih prodavaca. Inače, zakup mesta za novogodišnju tezgu ove godine koštao je između tri i šest hiljada dinara, a prodaja novogodišnjih đakonija, po rečima samih preprodavaca ide vrlo loše, te je i to dodatno uzavrelo strasti oko uklanjanja tezgi. Sukob uličnih trgovaca i gradskih vlasti u Vranju rešen je na taj način što je Goran Stankovi, potpredsednik SO Vranje dozvolio nakupcima da ostanu na ulici do 31. decembra do 17 sati. Stanković je u izjavi za O.K. radio rekao da je postignut kompromis i da će tezgaroši svoje tezge sa glavne ulice ukloniti do predviđenog roka, i da će taj problem za doček 2006. godine biti rešen mnogo ranije i adekvatnije: -Problematiku novogodišnjih uličnih tezgi nismo stigli danajbolje rešimo zbog obaveza oko konstituisanja, usvajanja budžeta i drugih važnih pitanja, ali je sa preprodavcima danas napravljen kompromis da ostanu na ulici do 31. decembra u 17 sati, a da onda uklone svoje tezge. Iako je prvobitna namera bila da glavna vranjska ulica bude kompletno čista, mislim da to ovaj put nije bilo moguće. Naime, pojava drugog tabora tezgaroša, koji su želeli da se ubace u prazan prostor i prodaju do Nove Godine svoju rekvizitu, izmamila je na ulicu i one, koji su uredno platili zakup predviđenog prostora pored Niške banke. U odsustvu predsednika opštine morao sam na sebe da preuzmem odgovornost i mislim da je ovaj put to rešeno uz međusobno uvažavanje svih strana. Već narednu godinu dočekaćemo sa rešenim ovim problemom, i gradom koji će biti mnogo bolje okićen nego što je sada. Mislim da nije u interesu nove opštinske vlasti da se već nakon prvih nekoliko meseci, poštujući zakon sukobi sa narodom i primenjuje silu. To je loše rešenje - kazao je Stanković. Podsećamo da je Stanković, zapravo u odsustvu predsednika opštine Vranje, i premijera opštinske Vlade Miroljuba Stojčića, doneo suprotnu odluku od Stojčića, koji je želeo da glavna ulica u gradu u vreme Novogodišnjih praznika ostane prohodna, što nije bio slučaj u poslednjih petnaestak godina.

Komentari

Komentari

Vulgarni, uvredljivi i komentari u kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje, neće biti objavljeni. Mišljenja izneta u komentarima su privatna mišljenja autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije OK Radija.

Ostavite komentar:

Ime:
Email:
Komentar: