ABA: Crvena zvezda pobegla Radničkom

Izvor: Mondo - Nacionalni sport - Nedelja 16.12.2012 - 11:07

U utakmici koja je "mirisala" na pozivnicu za Evroligu: Crvena zvezda je prvi put pobedila Radnički u "Pioniru" u mečevima ABA lige - 87:73. Razigrani Igor Rakočević.

Crvena zvezda pobegla Radničkom

Radničkom prvo, a Crvenoj zvezdi ono važnije - drugo poluvreme.

Posle 40 minuta koji su morali da razdvoje dva kandidata za vrh tabele po broju pobeda, korak napred napravio je domaći tim.

U derbi meču 13. kola ABA lige, pred oko 4.000 gledalaca u "Pioniru": Crvena zvezda Diva - Radnički 87:73 (21:27, 21:19, 24:13, 21:14). Posle odigranog prvog kruga, crveno-beli imaju skor 8-5, dok je tim iz Kragujevca pao na 7-6.

Do prve pobede nad Radničkim u "Pioniru", u duelima ABA lige, Crvena zvezda došla je kapitenskom reakcijom Igora Rakočevića šest minuta pre kraja meča, kada je tim Miroslava Nikolića i poslednji put pripretio (70:66). Rakočević je tada pogodio dvojku, potom posle konfuznih reakcija pojedinaca i sudija na obe strane i haotičnih akcija pod oba koša odigrao za Majka Skota koji je zakucao i mini-seriju okončao fantastičnim "kros over" driblingom i polaganjem za 77:66.

Odatle, na scega dva minuta i 40 sekundi pre kraja, Radnički nije umeo da se vrati. Nikolić je zatražio novi "tajm-aut" i od igrača zahtevao da ne padnu, već izbore što rezultatski blaži poraz, zbog mogućnosti da na kraju prvenstva odlučuje koš-razlika.

Tokom većeg dela prvog poluvremena gosti iz Kragujevca bili su u vođstvu, imali su i 11 poena prednosti (27:16), ali je Crvena zvezda zahvaljujući efektnom ulasku s klupe Marka Simonovića uspela da izjednači, prvi put na utakmici tek kod 33:33.

Tada se probudio Stiven Marković koji je malo pogađao, malo proigravao Metjua Emeninga, dok su na drugoj strani odgovor imali Raško Katić i Rakočević. Pred poslednji napad u poluvremenu, rezultat je bio 42:43, a onda je sa osam metara "bez najave" Marković "tresnuo" trojku i povećao prednost svog tima.

Od prvih 30 poena Radničkog na utakmici, 27 su postigli Aleksandar Ćapin, Tariko Vajt i Ratko Varda, kojem nije bilo potrebno mnogo vremena na parketu da isprovocira navijače Crvene zvezde.

Ekipa Vlade Vukoičića "kaskala" je za protivnikom i izazivala treći poraz u nizu, posle regionalnog od Budućnosti i evropskog od Kahasola, sve do trenutka kada je Varda ubacio dvojku za 44:49 na startu drugog poluvremena. Tada je Crvena zvezda počela da "melje" Radnički, pre svega agresivnom odbranom i potrebom za skokom posle svakog promašaja na obe strane.

Trojka Skota, a potom i "kucanje" koje je diglo publiku na noge doneli su Zvezdi prvo vođstvo na utakmici (52:49), a onda se razigrao Rakočević i očas posla, na semaforu pisalo je 62:52. Da bi zaustavio seriju 18:3, Nikolić je pozvao tajm-aut. Usporio Zvezdu trenutno jeste, ali nijednom do kraja utakmice nije prišao na manje od pomenutih četiri poena zaostatka.

Uz nešto bolji procenat šuta i dominaciju u skoku, Zvezda je statistički opravdala pobedu kojom se vraća na pravi kolosek nakon što je na kratko prekinula niz od 11 uspeha. Sve do 5. januara 2013. godine, crveno-beli neće ići nigde van Beograda, jer ih očekuju utakmice u "Pioniru" protiv Splita i Zadra, a tek onda put u Ljubljanu na duel sa Olimpijom.

Last 16 faza Evrokupa za poslednju srpsku ekipu u evropskim takmičenjima počinje 9. januara.

Do tada, Nikolić i Kragujevčani moraće da se potrude da ih ovaj neuspeh u Beogradu ne poremeti, jer su pre 13. kola imali pet pobeda u šest mečeva. Radnički ulazi u seriju teških mečeva: gostuje Olimpiji, dočekuje Cedevitu, pa ide na noge Igokei u Laktaše.

CRVENA ZVEZDA: Cvetković 2, Braun 8, 6 sk, Subotić, Rakočević 20, 6/11 iz igre, 6 as, 3 izg, Mitrović, Lazić 2, Simonović 5, Savović 14, 5/9 iz igre, 12 sk, 5 izg, Katić 10, Radivojević 5, Nelson 8, 4 as, Skot 13, 5/9 iz igre, 4 sk, 4 izg.

RADNIČKI: Miljenović, Sinovec 5, Ćapin 16, 4 ukr, 2 izg, Marković 10, 4 as, 3 izg, Emening 9, Varda 10, Birčević, Borisov, Krstović 5, Mijatović, Vajt 18, 8 sk, 3 izg, Vortington.

REZULTATI 13. KOLA:

Split - Zadar 75:78 (17:16, 14:26, 24:18, 20:18)
/Vukušić 22, 1/8 za tri, 4 sk, 4 ukr - Vrbanc 18, 4 sk, 3 izg/

Crvena zvezda Diva - Radnički 87:73 (21:27, 21:19, 24:13, 21:14)
/Rakočević 20, 6 as - Vajt 18, 8 sk, 3 izg/

MZT Skoplje - Krka 92:88 (20:20, 21:19, 28:26, 23:23)
/Stojanovski 26, 7 sk, 4 izg - Lorbek 21, 4 as, 3 izg/

Igokea - Cibona 94:88 (27:23, 22:22, 23:26, 22:17)
/Štemberger 21, 5 sk, 4 as - Strouberi 20, 7 sk, 3 as, 5 ukr/

U nedelju:

Solnok - Partizan 17.00

U ponedeljak:

Cedevita - Široki 18.30
Olimpija - Budućnost 20.30

TABELA: Igokea 11-2, Partizan mt:s 9-3, Crvena zvezda Diva 8-5, Budućnost 7-5, Cedevita 7-5, Radnički 7-6, MZT Skoplje 7-6, Olimpija 6-6, Cibona 5-8, Krka 5-8, Split 5-8, Zadar 5-8, Široki 4-8, Solnok 2-10.