EP (kval): Idemo u Francusku!

Izvor: Mondo - Nacionalni sport - Četvrtak 12.07.2012 - 13:13

Ženska košarkaška reprezentacija Srbije pobedila Poljsku u ključnoj utakmici za plasman na Evropsko prvenstvo - 67:62.

Ako se u subotu u Estoniji ne dogodi ogromno iznenađenje, najbolje srpske košarkašice igraće sledeće godine na Evrobasketu u Francuskoj!

Naše igračice doživele su dva poraza u prva tri kola, zatim nanizale četiri pobede, ali potrebna im je i peta uzastopna...

Ipak, svi su izgledi da će se trijumf nad Poljakinjama u novobeogradskoj Hali sportova pokazati odlučujućim - 67:62 (19:12, 16:20, 10:14, 22:16)!

Ako u poslednjem kolu savladamo Estoniju (skor 0-7), a Poljska takođe očekivano dobije Švajcarsku, tri selekcije imaće isti bodovni učinak u grupi (6-2) i na mini-tabeli (1-1).

Na osnovu koš-razlike u trouglu, prvo mesto osvojiće Crna Gora, drugo Srbija, dok će Poljska na trećoj poziciji ostati "kratkih rukava".

Iako su dva puta imale prednost od osam poena, kao i igru da "prelome" utakmicu, izabranice Marine Maljković do cilja su stigle tek u poslednja dva minuta, pre svega zahvaljujući agresivnoj odbrani i pritisku na loptu, na koji Poljakinje nisu imale odgovor.

Gošće su posle šest vezanih poena Martine Koc stekle maksimalnih 51:56. Imale su i kontru za "plus sedam", ali je Marina Mandić blokirala Agnješku Skobel, a Ana Dabović tačno tri minuta pre kraja ubacila trojku - 54:56!

Te dve uspešne akcije, po jedna u odbrani i napadu, dale su našoj selekciji snagu da završi posao.

Milica Dabović i Marina Mandić sa linije slobodnih bacanja su preokrenule na 58:57, što nam je bilo prvo vođstvo još od sredine treće deonice. Ukradena lopta Milice Dabović omogućila je njenoj sestri Ani da košem uz dodatno bacanje povisi na 61:57.

Kada je mlađa Dabovićeva iznudila faul u napadu, činilo se da je utakmica rešena, međutim, pogrešila je Tamara Radočaj, a Skobel sa dva bacanja i trojkom dala Poljskoj "slamku spasa" - 63:62.

Ana Dabović pet sekundi pre kraja je bila siguran izvođač penala, Poljakinjama je bila potrebna trojka za produžetak, ali one su jedva uspele da izvedu aut.

Mandićeva je ukrala loptu i omogućila Neveni Jovanović da postavi konačan rezultat, za veliko slavlje naših igračica, stručnog štaba, čelnika KSS i oko 2.500 navijača u Hali sportova...

Olako su naše košarkašice prokockale 20:12 iz 11. minuta (serija Poljske 0:9) i 40:32 iz 21. minuta (serija 0:12), gošće su bile u prednosti od 25. do 39. minuta, ali su im se srčane Srpkinje revanširale za nesrećni poraz od 76:74 u Krosnom.

SRBIJA: Radočaj 13, Mandić 5 (5sk, 4as), Jovanović 8, Krnjić, Ivanović, Milovanović 3, Matić 3 (6sk), M. Dabović 7, Maksimović 8 (9sk), Baltić, A. Dabović 20, Škorić.

POLJSKA: Idčak 2, Pjetržak 3, Šot 13, Makovska, Valih 8, Skobel 13, Majevska, Losi 8, Pjekarska 4, Gulak, Homac, Koc 11.