EP (kval): Velika pobeda Srbije!

Izvor: Mondo - Nacionalni sport - Nedelja 01.07.2012 - 14:15

Najbolje srpske košarkašice u beogradskoj Hali sportova nadigrale Crnu Goru i nanele joj prvi poraz - 72:56 (15:16, 16:8, 16:17, 25:15).

Ženska reprezentacija Srbije značajno je podgrejala nadu u plasman na Evropsko prvenstvo u Francuskoj 2013. godine.

Izabranice Marine Maljković su pred oko 2.500 gledalaca u Novom Beogradu savladale lidera grupe Crnu Goru, umalo nadoknadivši 68:85 sa Cetinja u prvom kolu kvalifikacija.

Crnogorkama je to prvi poraz, dok je Srbija popravila skor na 3-2, ali je i dalje na trećem mestu, iza Poljske (3-1).

Narednog vikenda gostujemo Švajcarskoj, a 11. jula dočekujemo Poljsku, u meču posle kojeg će verovatno biti poznato koje dve selekcije će se plasirati na EP.

Srpske košarkašice ove subote su na sjajan način iznele imperativ pobede, a pohvale zaslužuju i navijači, koji su sportski bodrili svoju reprezentaciju i nisu težili da se revanširaju za uvredljive parole sa Cetinja.

U najveće "provokacije" mogu se svrstati transparent "Dok postoji Herceg Novi, Srbija ima izlaz na more" i srpska zastava sa četiri ocila i natpisom "Crna Gora".

Milica Dabović predvodila je Srbiju sa 22 poena i 11 skokova, Tamara Radočaj postigla je 16, a Marina Mandić 10 poena.

Na drugoj strani je najbolja bila Iva Perovanović sa 14 poena i devet uhvaćenih lopti.Srbija je zahvaljujući seriji od 10:0 između 11. i 17. minuta povela sa 25:16, na poluvreme otišla sa sedam poena viška (31:24), da bi se gošće vratile u život i preuzele vođstvo serijom od 10:1 - 32:34 u 24. minutu.

Preokret naših pokrenula je Jelena Milovanović trojkom za 43:41 u 30. minutu. Serija je do kraja treće deonice otišla na 7:0 (47:41), a u poslednjoj četvrtini je selekcija Srbije imala znatno više energije i koncentracije, pa je njena prednost rasla iz minuta u minut.

Na trojku Mandićeve u 40. minutu (67:51) odmah je odgovorila Aleksić (67:54), a Perovanović slobodnim bacanjima na koš Milice Dabović - 69:56.

Dabović je posle tajm-auta položila loptu u koš, Mandić presekla dodavanje Crnogorki i sekund pre kraja bila faulirana. Prvo bacanje nije iskoristila i tako je propala šansa da se anulira "minus 17" iz prvog meča.

Nadajmo se da to na kraju kvalifikacija neće biti od posebnog značaja...