Srbija na Olimpijadi

Izvor: Tanjug - Nacionalni sport - Nedelja 27.05.2012 - 21:01

Ženska odbojkaška reprezentacija Srbije drugi put uzastopno plasirala se na Olimpijske igre pošto je danas u poslednjem kolu interkontinentalnih kvalifikacija savladala Japan sa 3:2 (18:25, 25:21, 19:25, 25:21, 15:9), posle 112 minuta igre.

Srbija, aktuelni šampion Evrope na kraju je osvojila treće mesto na turniru, iza Rusije i Koreje, a plasman u London obezbedile su i Japanke, kao druga najbolje plasirana selekcija iz Azije.

Utakmica je odigrana u dvorani Metropoliten, pred oko 10.000 gledalaca, a sudili su Ronald Stal iz SAD i Hajke Kraft iz Nemačke.

Srbija: Brakočević 18, Mihajlović, Živković, Krsmanović, Malešević 14, Vesović 14, Ognjenović 3, Veljković 9, Rašić 16, Ćebić, Starović 2, Blagojević.

Japan: Nakamiči, Takešita, Sano, Jamaguči, Ivasaka, Araki 21, Kimura 11, Šinabe 12, Ebata 15, Kano, Sakoda, Hirai 8.

Srbija će igrati na Olimpijskim igrama u Londonu. Najvažnija vest iz Tokija stigla je posle prave odbojkaške drame u pet setova i gotovo dva sata igre.

Izabranice selektora Zorana Terzića, iako značajno oslabljene, uspele su u odlučujućoj utakmici da savladaju Japan, iako su gubile sa 1:0 i 2:1 i izbore vizu za Olimpijske igre.

Znalo se da je Japan neverovatno borbena ekipa, sa odličnom odbranom, a upravo u tim elementima su srpske odbojkašice uspele da nadvise domaćina u presudnim trenucima četvrtog i odlučujućeg petog seta.

Početak utakmice obeležili su rezultatski preokreti, nakon kojih je na prvom tehničkom tajm-autu bilo 8:5 za Japan. Vodio je Japan sa 9:5 i 10:6, a Srbija serijom od 4:0 izjednačila na 10:10. Usledila je prava rovovska borba za svaki poen, da bi Japan uspeo da povede sa 15:13 i 16:14. Posla toga nova serija Japanki za 20:16 i na kraju set je završen sa 25:18.

Na početku drugog seta Japan je poveo sa 3:0, ali se Srbija brzo vratila i na prvom tehničkom tajm-autu imala 8:6, a na drugom 16:12. Najveću prednost Srpkinje su stekle na 19:13 i zatim mirno privele set kraju sa 25:21.

U trećem setu Srbija je povela sa 2:0, Japan je preokrenuo na 6:4, do prvog tehničkog tajm-auta imao je 8:5, a do drugog već 16:6 i set je bio praktično izgubljen. Na kraju bilo je 25:19. Na taj način Japan je obezbedio plasman u London i preostalo je samo da se vidi da li će četvrti putnik biti Srbija ili Tajland.

U Četvrtom Japan je poveo 8:7, zatim 16:13, Srbija je smanjila na 19:18, pa izjednačila na 19:19 i sjajnim servisima Tijane Malešević i blokom Milene Rašić došla do 24:21. Poena za 25:21 i izjednačenje u setovima donela je Maja Ognjenović.

Na početku odlučujućeg seta igralo se poen za poen, sve dok Srbija niej vezala tri i poevla sa 6:3. Blokom Jovane Vesović Srpkinej su otišle na 9:5, zatim na 10:6, da bi Japanke smanjile na 10:8.

Usledio je tajm-aut Zorana Terzića, posle kojeg je Srbija napravila seriju od 4:0 i došla do šest meč lopti. Prva nije iskorišćena, ali druga posle sjajnog smeča Jovane Brakočević jeste i slavlje zbog plasmana u London moglo je da počne.