ABA: Teška pobeda Partizana mt:s

Izvor: Mondo - Sport - Ponedeljak 15.10.2012 - 10:18

Pošteno su se namučili crno-beli košarkaši protiv stare mušterije Širokog. U nameri da prekinu seriju od dva poraza, šampioni Srbije tek u finišu slomili su otpor Hercegovaca u "Pioniru" - 65:62.

ilustracija

Moralo je da se dogodi "nešto" da bi Partizan mt:s zaigrao ozbiljnu košarku protiv Širokog u "Pioniru", dva dana posle evroligaškog poraza u Istanbulu od Bešiktaša.

Kada crno-bele nisu "zapalila" zakucavanja Vladimira Lučića i Drua Gordona u prvom poluvremenu, jeste vođstvo Hercegovaca od 34:41 u trećoj četvrtini. To je razdrmalo šampiona Srbije, koji je do treće pobede u ligi stigao posle dramatične završnice.

U četvrtom kolu ABA lige, Partizan mt:s prekinuo je mini seriju od dva poraza u mečevima sa Cibonom i Bešiktašom, pa je sada u grupi timova sa skorom 3-1 iza nepobeđenog lidera Igokee - 65:62 (18:16, 14:19, 13:6, 20:21).

Bio je to ujedno treći neuspeh tima Ivana Velića u četiri kola.

Za novi poraz Širokog u Beogradu kada su domaćini crno-beli, presudna je bila treća četvrtina tokom koje je Partizan postigao dva poena za pet i po minuta, ali posle alarmantnih 34:41 uspeo da zaustavi goste na šest i po minuta bez postignutog poena. Serijom 11:0, domaći su donekle "smirili" situaciju pred ulazak u poslednju četvrtinu.

U toku pomenute serije, koju su kreirali raspoloženi Gordon i Dragan Milosavljević, gosti su vezali pet napada u kojima su pravili ofanzivne faulove (3) ili korake (2). Vođstvom Partizana od 45:41 na startu četvrte četvrtine nije rešena utakmica - naprotiv! Bio je to uvod u neprijatnu završnicu za tim Duška Vujoševića, koji je treću utakmicu suspenzije odradio gledajući događaje iz publike.

Ipak, to je bila pozicija u kojoj je tim predvođen Velimirom Gašićem iskoristio "dužu klupu" i iskustvo igrača koji su prethodnih sezona igrali ovakve utakmice, naročito kapitena Lučića.

Trojkom Borisa Baraća, minut pre kraja, na semaforu je pisalo svega 60:59 u korist domaćeg tima, ali je Lučić u roku od osam sekundi iskreirao ulaz pod koš i položio za 62:59. U narednom napadu, na šta je Gašić upozoravao, Široki je opet tražio trojku, ali je ovog puta Željko Šakić bacio "air ball" sa osam metara i tu je bio kraj otpora gostiju.

Oni su 19 sekundi pre kraja morali da fauliraju Lea Vestermana, koji je loše šutersko veče upotpunio samo jednim ubačenim slobodnim bacanjem (63:59), ali je to bilo taman dovoljno da rivalu ni trojka "ne igra". Barać je probao ulazom pod koš, nije pogodio i to je bilo to.

Može se reći da se favorit, koji je zbog povrede skočnog zgloba igrao bez plejmejkera Torija Tomisa, provukao...

PARTIZAN: Milutinov 2, Vesterman 5 (0/5 za 3), 4 sk, Lučić 16 (2/3 za 3), 5 sk, 2 ukr, Milosavljević 2, Bogdanović 7, Gagić 8, 1 sk, Musli 4, 4 sk, 3 as, Čakarević 5, Đekić, Gordon 16, 7 sk, Anđušić, Bertans.

ŠIROKI: Šutalo 2, Planinić 14, 3 izg, Ramljak 7, 3 ukr, Naletilić, Bilinovac 2, Peršić 5, Bošnjak, Novak, Šakić 6, 8 sk, Barać 13, 4 sk, Vragović 11, 3 as, 3 ukr, Rikić 2.

ilustracija

Košarkaši Širokog tokom prethodne decenije glatko su gubili utakmice u Pioniru od najtrofejnijeg tima ABA lige, ali su se ove sezone dobro držali do poslednjih 60 sekundi.

U težnji da se što efektnije, zakucavanjima i "alej-ap" akcijama oporave od vezanih poraza u Zagrebu i Istanbulu, crno-beli su u prvom poluvremenu samo na trenutke uspevali da zadovolje ukuse prisutnih u dvorani, ali su po pravilu zaboravljali na odbranu u prvom sledećem napadu i bivali kažnjavani. Za indolentnost.

Široki je u prvih 20 minuta nekoliko puta bio u vođstvu, a najveću prednost gosti su imali minut pre kraja poluvremena, kada su serijom 9:0 poveli 35:30. Plavi su ubacili četiri trojke iz osam pokušaja i tako "poništili" svako zakucavanje domaćih, kojima se vremenom nervoza "uvukla u kosti" pa su stigli i promašaji iz otvorenih pozicija i sa "zicera".

Čestim izmenama, Gašić je pokušavao da razdrma nedovoljno motivisanu ekipu i pronađe "pravu" petorku, ali mu to dugo nije uspevalo. Sa svega 33 odsto uspešnosti u šutu iz igre, Široki je vodio na poluvremenu 32:35. Loš momentum crno-belih sa kraja prvog, nastavljen je i u uvodnim minutima drugog poluvremena.

Samo je jedan ulaz Vestermana, koji je još u prvoj četvrtini imao tri faula, završen poenima domaćeg tima za pet i po minuta igre u trećoj četvrtini. Za to vreme, malo po malo, Ivana Ramljaka i Marka Šutala stigao do sedam poena prednosti (34:41). Tu seriju gostiju prekinuo je Gordon pogotkom iz teške pozicije, što je ujedno bio uvod u period od skoro sedam minuta bez poena za Široki!

Do kraja treće četvrtine, Hercegovci nisu ubacili ni poen, pa je Partizan vratio kontrolu dobivši period rezultatom 13:6, uz četiri poena Marka Čakarevića.

Iako je mobilnost u međuvremenu bila podignuta na najviši stepen, crno-beli ni u četvrtoj četvrtini nisu uspeli da se otrgnu od neadekvatnog ulaska u utakmicu i nikako nisu uspevali da dođu do ritma i "slome" rivala. Bilo je i "plus 5", ali su tada usledile nove greške, koraci i izgubljene lopte, pa je druga Baraćeva trojka u četiri napada uvela utakmicu gotovo u penal završnicu.

Lučić je, uz Gordona (koji je izgleda "kupio" uzdrmanu poziciju u timu) ovog puta bio Gašićev "meč viner". U četvrtak, u "Pionir" stiže CSKA iz Moskve, a onda povratnika na klupu Vujoševića očekuje i meč u "Morači" protiv Budućnosti.

ilustracija

REZULTATI 4. KOLA

Cedevita - Crvena zvezda 68:66 (15:13, 15:19, 29:3, 15:25)
/Šuput 18, 7 sk - Rakočević 18/

Krka - Cibona 69:67 (15:18, 23:16, 11:19, 20:14)
/Lorbek 11, 4 sk, 3 as - Stroberi 14, 5 sk, 6 izg/

Partizan mt:s - Široki 65:62 (18:16, 14:19, 13:6, 20:21)

U ponedeljak:

Zadar - Olimpija 20.30

U subotu:

Solnok - Budućnost 50:75 (6:26, 17:16, 15:15, 12:18)
/Bader 14, 11 sk - Bunić 17, Ivanović 15, 3 ukr/

Igokea - Split 79:64 (18:18, 22:12, 20:17, 19:17)
/Edvards 12, Joksimović 12 - Vujčić 14, 11 sk, 3 as, Mimica 17/

MZT - Radnički 75:83 (15:15, 17:29, 26:24, 17:15)
/Stojanovski 19, 10 sk - Ćapin 16, 4 as, Borisov 16/

TABELA: Igokea 4-0, Cedevita 3-1 Krka 3-1, Partizan mt:s 3-1, Union Olimpija 2-1, Split 2-2, MZT Skoplje 2-2, Budućnost 2-2, Zadar 1-2, Široki 1-3, Cibona 1-3, Solnok 1-3, Crvena zvezda Diva 1-3, Radnički 1-3.