SERIJA A: Lacio "drži" Rim, Inter konačno pao

Izvor: Mondo - Sport - Ponedeljak 12.11.2012 - 15:04

"Derbi dela kapitale" obeležen sa pet golova i dva isključenja: Lacio - Roma 3:2. Slavlje Fiorentine na San Siru. Interova serija pobeda u gostima prekinuta u Bergamu.

ilustracija

Ekipa Lacija nastavila je seriju uspeha u gradskim derbijima, započetu prošle sezone, kada je u oba meča trijumfovala rezultatom 2:1.

"Bjankoselesti" su i treću uzastopnu pobedu ostvarili sa golom razlike, sada sa 3:2.

Roma je rano stigla do vođstva, ali je na kraju prvog i početkom drugog poluvremena primila tri gola i ostala bez isključenog De Rosija u razmaku od samo 12 minuta!

Zvanično 155. "derbi dela kapitale", a 138. ako se računaju samo prvenstveni okršaji (48:36 za Romu, uz 54 remija), odigran je po kišom natopljenom terenu, uz pravu provalu oblaka.

Erik Lamela je glavom iz neposredne blizine doneo prednost nominalno gostujućoj ekipi, a preokret je počeo u 35. minutu, kada je Antonio Kandreva snažno izveo slobodan udarac sa 25 metara. Klizava lopta prevarila je golmana Goikoečeu i završila u mreži - 1:1.

Miroslav Klose u finišu prvog dela je majstorski završio kontru na dodavanje Kandreve (2:1), da bi Daniele De Rosi pred odlazak na odmor nepotrebno udario Stefana Maurija i zaslužio direktan crveni karton.

Upravo Mauri povisio je na 3:1, uz obilatu pomoć defanzivca Rome Ivana Pirisa, a finiš je doneo juriš "vučice", koji je umalo rezultirao osvajanjem jednog boda.

Mauri je zbog igranja rukom dobio drugi žuti karton, Miralem Pjanić iz slobodnog udarca smanjio na 3:2, a Osvaldo i Markinjos u nadoknadi vremena propustili odličnu priliku za 3:3...

Roma je u sezonama 2009/10 i 2010/11 vezala četiri pobede nad Laciom, a da li će se ljuti rival revanširati istom merom, saznaćemo 7. aprila iduće godine.

Napoli je u poslednjim minutima stigao do tri boda na gostovanju Đenovi (Boško Janković na terenu svih 90 minuta), dok je Fiorentina nanela Milanu čak četvrti poraz na San Siru ove jeseni!

Sampdorija, Atalanta i Inter pobeđivali su "rosonere" sa po 1:0, a "viola" u ovom kolu - 3:1, iako bez najboljeg igrača Stevana Jovetića.

Adem Ljajić odigrao je 56 minuta i ustupio mesto Muniru El Hamdauiju, koji je tri minuta pre kraja postavio konačan rezultat.

Željko Brkić i Dušan Basta od početka do kraja su igrali za Udineze protiv Kjeva u Veroni, gde su crno-beli u poslednjem trenutku osvojili bod.

Kaljari - Katanija 0:0

TABELA: Juventus 31, Inter 27, Napoli 26, Fiorentina 24, Lacio 22, Atalanta 18, Roma 17, Katanija 16, Parma 16, Udineze 15, Kaljari 15, Torino 14, Milan 14, Palermo 11, Kjevo 11, Peskara 11, Sampdorija 10, Đenova 9, Bolonja 8, Sijena 7.

Fudbalski savez Italije pre početka sezone je kaznio Sijenu oduzimanjem šest bodova. Atalanta je startovala sa minus dva, a Torino i Sampdorija sa po minus jednim bodom.
ilustracija
Inter je do nedelje uveče zaista bio u žestokom naletu. Imali su "nerazuri" 10 vezanih pobeda u svim takmičenjima, od toga sedam u prvenstvu Italije.

Posebna priča bio je njihov učinak na gostovanjima - 10 pobeda na isto toliko zvaničnih utakmica, počevši još od avgusta. I kako to obično biva, serija je prekinuta kada je to malo ko očekivao.

Samo osam dana posle trijumfa nad Juventusom, Andrea Stramaćoni i njegovi izabranici "zaribali" su protiv Atalante u Bergamu - 3:2.

Đakomo Bonaventura doneo je domaćem timu vođstvo u devetom minutu, potom je čitavo prvo poluvreme briljirao golman Andrea Konsilji, dok je na drugoj strani Herman Denis propustio kolosalnu šansu za 2:0.

Kolumbijac Fredi Gvarin izjednačio je "bombom" iz slobodnog udarca, ali je Denis uzvratio sa dva pogotka, drugim iz možda i prestrogo dosuđenog penala - 3:1!

Samir Handanović sprečio je Atalantu da povede još ubedljivije, da bi Rodrigo Palasio postigao, ispostaviće se, utešni gol za Inter.