SP (kval): Bosna i Crna Gora pobedili

Izvor: Mondo - Sport - Utorak 16.10.2012 - 22:54

Bosanci rutinski savladali Litvaniju 3:0, a "Đetići" posle pobede nad Ukrajinom na vrhu svoje grupe. Azerbejdžan mučio Rusiju, ali je ekipa Fabija Kapela ponovo zabeležila "minimalac".

ilustracija

Crna Gora koja je u grupi sa Engleskom i Poljskom pobedila je u gostima 1:0 Ukrajinu i došla na prvo mesto u grupi H.

Jovetić i drugovi su zabeležili važnu pobedu u Kijevu koja će im jako značiti u daljem toku kvalifikacija. Crna Gora je povela u 45. minutu golom Dejana Damjanovića iako je domaća selekcija igrala bolje do tog momenta.

Inicijativu u drugom poluvremenu imala je Crna Gora. Mogli su "sokolovi" i do ubedljivije pobede, ali je Stevan Jovetić je 80. minutu promašio penal, tačnije golman Pjatov mu je odbranio.

Engleska zbog prave provale oblaka nije ni odigrala svoju utakmicu u Poljskoj gde je meč odložen zbog lošeg stanja terena.

Bosna i Hercegovina se velikim koracima približava Brazilu i bilo bi iznenađenje da ta selekcija ne ode na SP. BiH je dekalsirala Litvaniju 3:0.

Fabio Kapelo je pred prošlo kolo kvalifikacija za SP izjavio kako je došlo vreme da selekcija Rusije konačno savlada veliku ekipu. To se i dogodilo, već na samom startu meča protiv Portugala, Rusija je postigla pogodak, a ispostavilo se da je to bio i konačan rezultat na kraju.

Čini se da su se Rusi zadovoljili pobedom i dobrom igrom protiv, kako Kapelo kaže "velikog protivnika" jer su se u četvrtom kolu protiv "malog protivnika", Azerbejdžana, mučili skoro celu utakmicu. Rusija je sve do 84. minuta utakmice igrala bez golova, ali tada je Širokov iz penala postigao pobedonosni gol za "zbornaju komandu".

Inače, Rusi su do penala došli iz sumnjive situacije jer nije jasno da li je Širokov sapleten u kaznenom prostoru ili van njega, prosudite sami.

Slaba igra ili ne, na kraju se gleda rezultat, trijumf ostvaren u "italijanskom stilu" minimalnom pobedom iz penala. Ipak, Rusi su ovim rezultatom "overili" pobedu protiv Portugala.

Belgija - Škotska (20.45h)

TABELA: Belgija (3) 7, Hrvatska (3) 7, Srbija (3) 4, Vels (3) 3, Škotska (3) 2, Makedonija (3) 1.

GRUPA B

Češka - Bugarska 0:0
Italija - Danska (20.30h)

TABELA: Italija (3) 7, Bugarska (3) 5, Češka (2) 4, Jermenija (3) 3, Danska (2) 2, Malta (3) 0.

GRUPA C

Farska Ostrva - Republika Irska 1:4 (1:1)
/FAR - Hansen 68', IRS - Vilson 47', Volters 52', Johanus Justinusen 73' auto gol, O Di 89')

Austrija - Kazahstan (20.30h)
Nemačka - Švedska (20.45h)

TABELA: Nemačka (3) 9, Švedska (2) 6, Irska (2) 3, Austrija (2) 1, Kazahstan (3) 1, Farska ostrva (2) 0.

GRUPA D

Andora - Estonija 0:1 (0:0)
/Oper 56'/

Rumunija - Holandija 1:4 (1:3)
/RUM - Marica 39', HOL - Lens 8', Martens 28', Van Der Vart 46'p, Van Persi 85')

Mađarska - Turska 3:1 (1:1)
/TUR - Erdinc 22', MAĐ - Koman 31', Šalai 50', Gera 57'p/

TABELA: Holandija (3) 9, Rumunija (3) 9, Mađarska (3) 6, Turska (3) 3, Estonija (3) 0, Andora (3) 0.

GRUPA E

Kipar - Norveška 1:3 (1:1)
/KIP Alonefetis 42', NOR Hangeland 44', El Jounusi 81'p, King 83')

Island - Švajcarska 0:2 (0:0)
/Barneta 66', Gavranović 79'/

Albanija - Slovenija (20.45)

TABELA: Švajcarska (3) 7, Island (3) 6, Norveška (3) 4, Albanija (3) 3, Kipar (3) 3, Slovenija (3) 3.

GRUPA F

Rusija - Azerbejdžan 1:0 (0:0)
/Širokov 84'p/

Izrael - Luksemburg 3:0 (2:0)
/Hemed 13', 48', Ben Basat 35'/

Portugal - Severna Irska (21.45h)

TABELA: Rusija (4) 12, Portugalija (3) 6, Izrael (3) 4, Severna Irska (2) 1, Azerbejdžan (3) 1, Luksemburg (3) 1.

GRUPA G

Letonija - Lihtentšajn 2:0 (1:0)
/Kames 29', Gauras 77'/

Bosna i Hercegovina - Litvanija 3:0 (3:0)
/Ibišević 29', Džeko 35', Pjanić 41')

Slovačka - Grčka 0:1 (0:0)
/Salpingidis 63'/

TABELA: Bosna i Hercegovina 10, Grčka 10, Slovačka 7, Litvanija 4, Letonija 3, Lihtenštajn 0 (svi iz četiri utakmice).

GRUPA H

Ukrajina - Crna Gora 0:1 (0:1)
/Damjanović 45'/

San Marino - Moldavija 0:2 (0:0)
/Dadu 72'p, Epureanu 78')

Poljska - Engleska odloženo

TABELA: Crna Gora (iz tri utakmice) 7, Engleska (3) 7, Poljska (2) 4, Moldavija (4) 4, Ukrajina (3) 2, San Marino (3) 0.