KOŠARKA: Zna se, Ameri!

Izvor: Mondo - Svetski sport - Nedelja 12.08.2012 - 20:26

Reprezentacija SAD još jednom bolja od Španije u finalu Olimpijskih igara - 107:100 (35:27, 24:31, 24:24, 24:18).

Američki košarkaši potvrdili su da su najbolji na svetu, a Španci da su jedina selekcija kadra da ih namuči u borbi za titulu, kada su NBA asovi maksimalno motivisani.

SAD su osvojile peto zlato na poslednjih šest turnira - otkako NBA liga šalje svoje igrače na Olimpijske igre - a ukupno četrnaestu titulu za svoju zemlju, uz samo jedan poraz u finalu (Minhen 1972, od SSSR 51:50) i dve bronze (Seul 1988, Atina 2004).

Na drugoj strani, Španija je po treći put igrala finale OI i po treći put je izgubila od Amerikanaca.

U Los Anđelesu 1984. bilo je 96:65, pre četiri godine u Pekingu 118:107, sada 107:100.

Rezultati kažu da je "crvena furija" sve bliža detronizaciji SAD, ali "problem" je u tome što su im Igre u Londonu bile poslednje sa Pauom Gasolom i Huanom Karlosom Navarom kao liderima.

Dvojica velikih majstora će u vreme Rio de Žaneira 2016. imati po 36 godina i nerealno je pretpostaviti da će i tada igrati na najvišem nivou.

Postavlja se, naravno i pitanje šta će biti sa svetskom košarkom, imajući u vidu ideju poteklu iz NBA krugova, da na OI ubuduće nastupaju igrači do 23 godine starosti, a da se podigne značaj i popravi organizacija Svetskog prvenstva...

Način na koji su Španci u Londonu došli do finala (poraz od Brazila u grupi, za izbegavanje SAD u polufinalu) još dugo će biti predmet polemika između sportskih puritanaca i pragmatičara.

Što se tiče same utakmice za zlato, ostaće zapisano da je "crvena furija" većim delom utakmice disala za vrat favoritu, pa čak i vodila u poodmakloj fazi.

Imali su Španci poen-dva prednosti, u tri navrata tokom druge četvrtine, zatim i 64:67 u 24. minutu, nakon serije Paua Gasola od 7:0.

Suficit SAD bio je minimalan i na poluvremenu (59:58), ali i na kraju treće deonice (83:82), što je obično bio period u kojem su "lomili" protivnike i sticali nedostižno vođstvo.

Presudila je odbrana. Amerikanci su u četvrtoj četvrtini - ne računajući poslednji minut - primili samo 11 poena i poveli sa 104:93. U 38. minutu bilo je 99:93, da bi Lebron Džejms na isteku napada ubacio trojku preko ruke Marka Gasola, a Kris Pol kaznio promašaj Navara.

Kevin Durent je trojkom u 34. minutu doneo svom timu "plus sedam" (93:86), što nisu imali još od finiša prve četvrtine i 35:25.

Braća Gasol su oterana od koša, nisu realizovali nekoliko važnih napada, dok je Kobi Brajant vezao četiri poena za vođstvo od 97:87. Usledile su dve vezane izgubljene lopte Amera, ali Lebron je lakim zakucavanjem i pomenutom trojkom sprečio da u poslednja dva minuta bude "gusto"...

Amerikanci su silom prilika ponovo šutnuli veliki broj trojki (15/37, Španija 7/19), ekipe su bile ravnopravne u skoku i izjednačene po broju izgubljenih lopti (11:11), dok je "furija" zabeležila čak devet asistencija više - 22:13.

Podsetimo da je bronza pripala selekciji Rusije, zahvaljujući pobedi nad Argentinom (81:77), čija trofejna generacija predvođena Manuom Đinobilijem silazi sa scene bez željene medalje.

SAD: Čendler 2, Durent 30 (9sk), Džejms 19 (7sk, 4as), Vestbruk 3, Vilijams 6, Igudala, Brajant 17, Lav 9 (9sk), Harden 2, Pol 11, Dejvis, Entoni 8 (5sk).

ŠPANIJA: P. Gasol 24 (8sk, 7as), Fernandez 14 (6sk), Rodrigez 7 (6as), Navaro 21, Kalderon, Rejes, Klaver, San Emeterio, Ljulj 5, M. Gasol 17, Ibaka 12 (9sk), Sada.