Zivot i stil - Ponedeljak 08.10.2018 - 12:31
Kako se mladi u Brčkom, gradu koji mnogi nazivaju "Bosna u malom", umetnošću suprotstavljaju tradicionalnim podelama, posebno podgrejanim u izbornoj kampanji.
Pavle Vuisić, Mustafa Nadarević, Boris Dvornik na zida kraj Save Foto: BBC
Pavle Vuisić, Mustafa Nadarević i Boris Dvornik u Brčkom. Nije vic, niti anegdota, već inicijativa grupe mladih iz ovog grada koji žele da pošalju poruku mira.
Na šetalištu kraj reke Brke, blizu ušća u Savu, na velikom, starom i gotovo oronulom zidu naslikana su trojica velikana jugoslovenskog glumišta.
"Želeli smo da kroz umetnost poručimo da granice između nas ne postoje, da su nevidljive i da moramo da ih prevaziđemo. Tako se rodila ideja da našem gradu, državi i regionu poklonimo ove murale", kaže Mirsad Zahirović, 26-godišnji student političkih nauka iz distrikta Brčko.
On je ujedno i vodio neformalnu grupu mladih aktivista "Distrikt tim" koja je ovaj projekat realizovala.
Ideja je, objašnjava Zahirović, da se građani podstaknu i aktiviraju da rade na pomirenju i izgradnji poverenja na ovim prostorima.
"To je poruka mladih ovoga grada, možemo zajedno, hoćemo zajedno. Samo tako možemo napredovati, ako počnemo da se odvajamo kao u prošlosti, nećemo daleko dogurati", kaže on.
Trojica naslikanih glumaca danas predstavljaju zasebne države - Srbiju, Bosnu i Hrvatsku - čije granice jesu uspostavljene posle rata u Jugoslaviji.
Posle rata se nije činilo mogućim da će Brčko, nakon hiljade izgubljenih života, uspeti da funkcioniše, posebno kada je u pitanju suživot.
Ipak, skoro tri decenije kasnije, Brčko distrikt ostaje primer da je suživot tri naroda na ovim prostorima i te kako moguć.
Ova zasebna teritorijalna jedinica unutar Bosne i Hercegovine uspeva da funkcioniše samostalno - ima sopstvene obrazovne, bezbednosne i zdravstvene institucije, izvršnu i zakonodavnu vlast.
"Zahvalan sam što sam odrastao u sredini koja je drugačija u odnosu na ostale gradove BiH koji su dosta podeljeni", priča Zahirović.
Ipak, u vreme predizborne kampanje, nacionalistička retorika sa ciljem podela među biračima se tradicionalno pojačava.
To je ujedno i gorući problem sa kojim se mladi suočavaju, smatra Zahirović.
"Svi se predstavljaju kao branioci i sve povezuju sa ratom vraćajući nas 25 godina unazad. Forsira se nacionalizam kako bi mlade odvojili u torove i imali glasačko telo", kaže on.
BBC, B92, OK Radio
Vrati se na kategoriju Zivot i stil