Jesen je vreme svadbi, njihove organizacije, kao i pravljenja pozivnica za goste koji bi trebalo da prisustvuju slavlju.
Mladenci, Smilja i Stojadin.Foto: G.Mitić/OK Radio
U Vranju su pozivnice za svadbe pravljene još između dva svetska rata, kada su ovdašnje imućne porodice, bile u mogućnosti da putuju ne samo po zemlji, već su odlazile i u inostranstvo.
Sa tih putovanja u Vranje su stizali nameštaj, odeća, obuća, ali i nove navike življenja.
Tako se stvarao jedan građanski sloj, koji su činile najpre trgovačke familije, a potom intelektualci, vojni i drugi državni činovnici.
Jedna od trgovačkih porodica iz tog vremena, čiji preci i danas, posle skoro jednog veka čuvaju pozivnicu su naslednici Mitića.
Ova familija više od veka ipo u Vranju nosi nadimak Vlašče, što je i onda na pozivnici pisalo, kao deo identiteta u ovdašnjoj čaršiji.
Na jednoj od pozivnica stoji, da obe familije, Mitići iz Vranja i Janjići iz Leskovca, pozivaju goste da da prisustvuju venčanju njihove dece.
“Smatramo za osobitu čast ako i Vi sa vašom poštovanom prodicom budete prisustvovali ovom našem roditeljskom veselju .
Skup svatova u 11 časova pre podne u našoj kući odakle će se ići za devojku, a zatim na vančanje”.
Venčanje mladenaca Stojadina Mitića i Smilje Janjić održano je u Sabornoj crkvi u Vranju, a potom su gosti otišli na ručak u restoran “Evropa”, u centru grada.
Kafana je postojala do pre dvadesetak godina, a u zgradi gde je nekada bila, sada je jedan super market.
Ono što je zanimljivo, pričaju potomci Mitića i Janjića, to da su svatovi po mladu išli vozom u Leskovac.
Po povratku iz Leskovca, svi gosti, kako sa mladine, tako i maldoženjine sstrane, čezama su sa železničke stanice, koja je van Vranja nekoliko kilometara, došli u centar grada, i to po zimi 9. februara.
S.T.
Vrati se na kategoriju U fokusu
Vulgarni, uvredljivi i komentari u kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje, neće biti objavljeni. Mišljenja izneta u komentarima su privatna mišljenja autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije OK Radija.