Zivot i stil - Ponedeljak 10.02.2025 - 09:56
Rekonstrukcija hrskavice kolena matičnim ćelijama je savremena i perspektivna opcija lečenja povreda ili degeneracije hrskavice, naročito u slučajevima kada tradicionalne metode, poput fizikalne terapije ili mikrofraktura, nisu dovoljne.
Foto: Shutterstock/nuiza11
Terapija rekonstrukcije hrskavice matičnim ćelijama, koristi potencijal koje imaju matične ćelije za podsticanje regeneracije oštećene hrskavice. Iako se i dalje smatra eksperimentalnom metodom, rezultati u određenim slučajevima su obećavajući.
Šta je rekonstrukcija hrskavice kolena matičnim ćelijama?
Matične (stem) ćelije su ćelije koje imaju sposobnost da se diferenciraju u druge tipove ćelija, a takođe se u procesu samoobnavljanja mogu deliti i zadržati osobine matičnih ćelija, navodi prof. dr Dušan Marić, specijalista ortopedije i dečije hirurgije i pionir u lečenju matičnim ćelijama za Stetoskop.
Kod ljudi postoje tri dostupna izvora autologih stem ćelija:
– kostna srž
– masno tkivo
– krv
Matične ćelije se takođe, mogu prikupiti iz krvi pupčane vrpce odmah nakon rađanja.
Adultne matične ćelije se često koriste u različitim medicinskim terapiskim procedurama (transplantacija kostne srži). One se takođe, mogu veštački uzgajati i diferencirati u specijalizovane tipove ćelija kao što su mišići i nervi.
Procedura rekonstrukcije kolena matičnim ćelijama podrazumeva korišćenje matičnih ćelija, koje se obično uzimaju iz tela pacijenta (autologne) ili od donora (alogenične), kako bi se obnovila oštećena hrskavica u zglobu kolena.
Cilj je podstaći zarastanje i ponovno stvaranje hrskavice, što može smanjiti bol, poboljšati funkciju zgloba i potencijalno odložiti ili potpuno izbeći potrebu za ugradnjom veštačkog zgloba kolena.
Različite tehnike mogu se primeniti za popravku hrskavice, a često se kombinuju sa drugim metodama, poput skafolda (struktura za podršku ćelijama) ili bioloških agenasa koji podržavaju regeneraciju hrskavice.
Izvori matičnih ćelija koje se koriste u rekonstrukciji hrskavice kolena
Autologne matične ćelije (iz tela pacijenta), najčešće se uzimaju sa sledećih mesta:
Koštana srž: Matične ćelije iz koštane srži (mezenhimalne matične ćelije, MSC) se obično prikupljaju sa ilijačne kosti (kuk) minimalno invazivnom procedurom.
Masno tkivo: Matične ćelije iz masnog tkiva (ADSC) dobijaju se liposukcijom, što je manje invazivan postupak od prikupljanja iz koštane srži.
Alogenične matične ćelije (od donora):
Ponekad se koriste matične ćelije iz donorskih izvora, poput tkiva pupčane vrpce. Ove terapije su još u fazi istraživanja i ređe se koriste u poređenju sa autolognim ćelijama.
Kako funkcioniše rekonstrukcija hrskavice matičnim ćelijama?
Prikupljanje matičnih ćelija: Matične ćelije se uzimaju iz tela pacijenta (autologne) ili donora (alogenične), najčešće iz koštane srži ili masnog tkiva.
Obrada ćelija: Nakon prikupljanja, ćelije se obrađuju u laboratoriji kako bi se koncentrisale i pripremile za primenu.
U nekim slučajevima, koriste se skafoldi kako bi se obezbedila struktura i podrška regeneraciji hrskavice.
Rehabilitacija: Nakon procedure, pacijent obično prolazi kroz plan rehabilitacije, koji uključuje fizikalnu terapiju za povratak pokretljivosti, jačanje okolnih mišića i podršku procesu zarastanja.
Prednosti rekonstrukcije hrskavice matičnim ćelijama
Regeneracija hrskavice: Matične ćelije imaju potencijal da obnove oštećenu hrskavicu, smanjujući potrebu za ugradnjom veštačkog zgloba.
Minimalna invazivnost: U poređenju sa tradicionalnim hirurškim metodama, terapija matičnim ćelijama zahteva manju intervenciju, sa malim rezovima za prikupljanje ćelija i primenu tretmana.
Stetoskop.info
Vrati se na kategoriju Zivot i stil