Hrana koju treba da jedete i ona koju treba da izbegavate kada imate grip

Zivot i stil - Četvrtak 07.11.2024 - 09:42

Grip je virusna infekcija respiratornog sistema, koja može izazvati simptome poput curenja nosa, bolova u grlu, kašlja, glavobolja, umora, groznice, povraćanja i dijareje.

Foto: Shutterstock/Photoroyalty Foto: Shutterstock/Photoroyalty
Većina ljudi od gripa se oporavi za manje od dva nedelje jer se njihov imunološki sistem izbori protiv infekcije.
Osobe sa slabijim imunološkim sistemom imaju veći rizik od pogoršanja gripa i razvoja komplikacija.
 
Bez obzira na to koliko je jak vaš imunološki sistem, praćenje uravnotežene ishrane dok imate grip može podržati vaš imunološki sistem.
 
Ako vaš imunološki sistem ima potrebne hranljive materije, vaš oporavak od gripa može biti brži.
 
Nedostatak apetita je čest kada imate grip, pa je važno pažljivo birati hranu koja ima imunološke prednosti — naročito kada jedete manje nego obično.
 
Hrana bogata vitaminom A
 
Imunološki sistem se sastoji od različitih imunoloških ćelija, od kojih svaka ima specifičnu ulogu. Neke ćelije ubijaju mikroorganizme poput virusa koji izazivaju grip. Druge ćelije stvaraju dugoročnu imunost pamćenjem mikroba i zaštitom od njih u budućnosti. Vitamin A pomaže u razvoju i rastu imunoloških ćelija.
 
Preporučena dnevna količina unosa vitamina A je 900 mikrograma za odrasle. Hrana bogata vitaminom A uključuje: mleko, paprike, mango i dinju. Drugi dobri izvori vitamina A su: goveđa jetra, slatki krompir, spanać, šargarepa i haringa
 
Hrana bogata vitaminom C
 
Vitamin C je antioksidans. Antioksidanti eliminišu štetne molekule poznate kao reaktivne vrste kiseonika (ROS) iz tela. Neke imunološke ćelije, poput fagocita, proizvode ROS kako bi ubile mikroorganizme. Previše ROS može oštetiti ćelije tela. Vitamin C može pomoći u zaštiti ćelija tela dok imunološke ćelije uništavaju mikroorganizme.
 
Preporučeni dnevni unos vitamina C je 75 miligrama za žene i 90 miligrama za muškarce. Hrana koja može zadovoljiti većinu vaših dnevnih potreba za vitaminom C uključuje:
 
Pola šolje crvene paprike, jedna srednja pomorandža, jedan srednji kivi, 1 šolja jagoda, 1 šolja kuvanog brokolija
 
Ostala hrana koja je bogata vitaminom C uključuje paradajz, spanać, kupus, karfiol, krompir i zelene grašak.
 
Hrana bogata vitaminom D
 
Imunološki sistem treba vitamin D da bi se borio protiv virusa. Analiza 10 studija pokazala je da suplementacija vitaminom D može smanjiti rizik od gripa.
 
Ako već imate grip, vitamin D može pomoći vašem imunološkom sistemu da se oporavi. Potrebna su dalja istraživanja da bi se potvrdile ove potencijalne koristi.
 
Vaša koža proizvodi vitamin kada je izložena sunčevoj svetlosti, što sunce čini glavnim izvorom vitamina D. Odrasli bi trebalo da unesu dodatnih 15 mikrograma vitamina D kroz ishranu svaki dan.
 
Hrana bogata vitaminom D uključuje: riblje ulje, pastrmku, losos i mleko, kao i jaja i pečurke.
 
Fermentisana hrana
 
Fermentisana hrana sadrži probiotike, žive organizme koji su korisni za zdravlje crijeva i imunološki sistem. Probiotici mogu podržati imunološki sistem poboljšanjem barijere u crijevima, lučenjem zaštitnih hemikalija, sprečavanjem vezivanja virusa i aktiviranjem imunoloških ćelija.
 
Fermentisana hrana uključuje: kefir, jogurt, kombuha.
 
Gubitak apetita je čest kod gripa. Supe su posebno dobre za ljude sa smanjenim apetitom tokom bolesti jer je lakše žvakati i gutati male komade hrane i tečnosti.
 
U supu možete dodati gotovo sve, uključujući izvore proteina poput piletine, složene ugljene hidrate poput pasulja, malo limuna za vitamin C i zeleno povrće za vlakna i kalijum.
 
Supa će biti bogata energijom, proteinima, vitaminima i mineralima ako uključite jedan sastojak iz svake kategorije: proteini, ugljeni hidrati, masti, povrće i začini.
 
Hrana bogata cinkom
 
Virusi koji uzrokuju grip napadaju i umnožavaju se u respiratornom traktu, koji uključuje nos, grlo i pluća. Tkiva unutar trakta imaju barijere napravljene od ćelija i sluzi koje sprečavaju infekciju. Cink može pomoći u održavanju ovih tkivnih barijera. Cink takođe utiče na rast, razvoj i funkciju imunoloških ćelija.
 
Preporučeni dnevni unos cinka je devet miligrama za žene i 11 miligrama za muškarce. Hrana bogata cinkom uključuje: plodove mora, poput ostriga, plavog raka, škampe, sardine.
 
Meso poput govedine, svinjetine i ćuretine.
 
Mlečne proizvode, uključujući sir, mleko i jogurt
 
Sočivo.
 
Hrana bogata selenom
 
Selen je antioksidant koji podržava imunološki sistem, pomažući telu da se bori protiv virusnih infekcija poput influence.
 
Preporučeni dnevni unos selena je 55 mikrograma za odrasle. Hrana koja može zadovoljiti celu ili većinu dnevnih potreba (DV) uključuje:
 
Brazilski orah, ali budite pažljivi da ne pojedete previše brazilskih oraha, jer to može izazvati toksičnost selena.
 
Plodovi mora: tune, škampi ili sardine.
 
Meso: Govedina, svinjetina, ćuretina i piletina.
 
Ostali izvori selena uključuju mleko, jogurt, sir, jaja, pasulj, smeđi pirinač, ovsene pahuljice i pečurke.
 
Med
 
Med može ublažiti simptome respiratornih infekcija, kao što su bol u grlu i kašalj. Konzumiranje meda može smanjiti učestalost kašlja i njegovu jačinu, piše Health.
 
Med verovatno ima ovaj efekat zbog svojih antimikrobnih, antioksidativnih i antiinflamatornih svojstava.
 
Dodajte med u svoju jutarnju ovsenu kašu ili ga pijte sa toplom vodom.
 
Hrana bogata omega-3 masnim kiselinama
 
Omega-3 masne kiseline povezane su sa antivirusnim svojstvima, a veruje se da mogu sprečiti replikaciju virusa. Omega-3 masne kiseline takođe mogu pomoći u smanjenju upale, koja se povećava tokom infekcije.
 
Omega-3 masne kiseline se nalaze u sledećim namirnicama: Masnoj ribi i drugim plodovima mora, lanenom semenu, čia semenkama. orašastim plodovima.
 
Hrana koju treba izbegavati kada imate grip
 
Vašem telu su potrebni hranljivi sastojci da bi se borilo protiv infekcija. Konzumiranje hrane bogate hranljivim materijama može podržati vaš imunološki sistem i ubrzati oporavak.
 
Da biste napravili prostor za ovu hranu kada vam je apetit manji nego obično, pokušajte da izbegavate:
 
Brza i visokoprocesuirana hrana: Imaju lošiji kvalitet hranljivih materija.
 
Hrana bogata mastima: Može uznemiriti vaš probavni sistem kada je on već osetljiv, prenosi Danas.rs.
 
Health, Danas

Vrati se na kategoriju Zivot i stil

Komentari

Vulgarni, uvredljivi i komentari u kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje, neće biti objavljeni. Mišljenja izneta u komentarima su privatna mišljenja autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije OK Radija.

Ostavite komentar:

Ime:
Email:
Komentar: