Zivot i stil - Utorak 13.08.2024 - 09:52
Ako se ujutro teško probudite i na prvi znak alarma odložite ga u potrazi za još pet minuta sna, znajte da niste jedini. Istraživanja pokazuju da tri i po meseca života provedemo pritiskujući tipku za odlaganje. Međutim, to nije dobro za naše telo, a evo i zašto.
Foto: Pixabay
Ako tu i tamo odložite alarm, to neće baš uticati na vas. Međutim, ako ova navika postane redovna, vašem telu može učiniti mnogo više nego što mislite. Ispostavilo se da dremanje može utecati na zdravlje kože, imuni sistem pa čak i na reproduktivno zdravlje, prenosi
N1 Zagreb.
Može uticati na ciklus spavanja
Oko dva sata pre nego što se zapravo probudite, vaše telo počinje da se priprema za početak dana. Vaša temperatura raste i vaše telo oslobađa hemikalije koje su odgovorne za to da se osećate budnima.
Kada ustanete nakon što ste čuli prvi alarm, vaše je telo dobro pripremljeno za proces buđenja.
Al, ako pritisnete tipku za odlaganje i vratite se na spavanje, velike su šanse da ćete se osećati pospano i umorno dugo nakon što se probudite.
Možete se osećati umornije tokom dana
Možda mislite da će vam dremanje omogućiti dodatni san i energiju tokom dana, ali u stvarnosti deluje obrnuto. Istraživanja na gotovo 20.000 ljudi pokazala su da oni koji dremaju imaju veću verovatnoću da će se osećati umorno tokom dana.
Dok dremanje nakon što povremeno pritisnete dugme za odlaganje neće ozbiljno uticati na vas, redovno dremanje može dugoročno dovesti do hroničnog nedostatka sna.
Loše je za zdravlje creva
Dremanje nakon odlaganja alarma zbunjuje unutrašnji sat vašeg tela i utiče na kvalitet vašeg sna.
Ako vaše telo nije sigurno kada je vreme za spavanje, a kada za buđenje, veća je verovatnoća da ćete noć provesti prevrćući se i spavajući manje nego što vam je potrebno, piše portal
brightside.me. To može uticati na vaše celokupno zdravlje, dovesti do metaboličkih poremećaja i uzrokovati gojenje.
Koža može postati osetljivija
Čak i ako dobro brinete o svojoj koži, stalni nedostatak sna može sabotirati vaše napore i uzrokovati pojavu bubuljica i mrlja na vašoj koži. Kada ne spavate dovoljno, to podiže nivo hormona stresa u vašem telu, što pak dovodi do upala, prekomerne proizvodnje sebuma i začepljenih pora.
Može uticati na imuni sistem
Ukradete li nekoliko dodatnih minuta sna za sebe, to vam se u početku može učiniti primamljivim.
Ako to postane navika, dovešće do gomilanja negativnih efekata odlaganja alarma.
Na primer, možda ćete se osećati bolesno češće nego pre. To se događa jer konstantan nedostatak sna slabi obrambene mehanizme vašeg tela, a imuni sistem vas ne može zaštititi od virusa onoliko koliko bi trebao.
Može poremetiti vaš menstrualni ciklus
Koliko god dobro bilo pritisnuti tipku za odlaganje rano ujutro, ako to činite svaki dan, to može uicati na vaše reproduktivno zdravlje. Neredovno spavanje utiče na vaše reproduktivne hormone koji su odgovorni za menstruaciju i ovulaciju.
Preskakanje sna će na kraju stvoriti više stresa za vaše telo, što zauzvrat može uzrokovati neredovne cikluse ili čak izostanak ciklusa, prenosi
krstarica.com.
N1 Zagreb
Vrati se na kategoriju Zivot i stil