Nismo naredili ubistvo zarobljenih

Nacionalne vesti - Ponedeljak 30.03.2015 - 16:23

U nastavku suđenja Ratku Mladiću, svedok odbrane Milorad Pelemiš izjavio je da ni on, ni Mladić nisu naredili streljanje zarobljenih Muslimana iz Srebrenice.

Foto: Tanjug Foto: Tanjug

U to vreme, Pelemiš je bio komandant Desetog diverzantskog odreda pri Glavnom štabu Vojske Republike Srpske.

Pripadnik Pelemišovog odreda, Dražen Erdemović priznao je 1996. pred Haškim sudom da je 16. jula 1995. na vojnoj farmi Branjevo kod Zvornika, zajedno s još petoricom članova iste jedinice, streljao oko 1.200 muslimanskih muškaraca. Ključni svedok u mnogim potonjim procesima, Erdemović je bio osuđen na pet godina zatvora.

Pelemiš je, u svom iskazu, tvrdio da su Erdemović i ostali, u trenutku zločina, bili "na odmoru" i da ih "niko nije kontrolisao" ili im "dao zadatak" tog dana.

Ni Pelemiš, ni Mladić, po svedokovoj pisanoj izjavi uvedenoj u spis, "nisu komandovali tom grupom za vreme streljanja u Branjevu". To nije učinio ni glavni obaveštajni oficir GŠ VRS Petar Salapura, neposredno nadređen odredu, precizirao je Pelemiš.

Generala Mladića, tadašnjeg komandanta GŠ VRS, optužnica tereti za genocid nad oko 7.000 srebreničkih Muslimana u danima pošto je VRS, 11. jula 1995, zauzela enklavu koja je bila pod zaštitom UN.

U vreme masovnog ubistva na farmi Branjevo, Pelemiš je, kako je izjavio, bio u bolnici, zato što je 12. jula 1995. bio povređen u saobraćajnoj nezgodi.

Tužilac Piter Makloski (Peter McCloskey) svedoka je, tokom unakrsnog ispitivanja, suočio s tezom, zasnovanom na Erdemovićevom iskazu, da je on, Pelemiš, naredio svojim vojnicima da idu na Branjevo i streljaju zarobljenike.

- Ja nikad nisam Erdemoviću izdao naređenje... Ja nisam učestvovao u odabiranju ljudi i slanju na zadatak... Po Erdemoviću, po njih su došla dvojica iz GŠ VRS - odgovorio je Pelemiš, tvrdeći da mu se Erdemović "osvetio, jer sam mu uzeo kuću i auto".

- Kako sam ja mogao da im naredim, kad je Erdemović rekao da je saznao tek kad je došao na Branjevo da će streljati ljude - rekao je svedok.

Pelemiš je posvedočio da u prvo vreme "nije verovao" u Erdemovićevo priznanje o streljanju u Branjevu, a da "sada zna da je istina", ali da je "broj žrtava malo previše". Po svedoku, na procesima počiniocima u Sarajevu "dokazano je da je bilo najviše 200 ljudi" ubijeno.

Tužilac Makloski, na to je svedoku predočio da su po DNK analizama na farmi ubijeno najmanje "800-900" osoba. "Ne, nisam upoznat, ne znam tačno", odgovorio je Pelemiš, koji je, međutim, u dva navrata sugerisao da šestorica njegovih vojnika nisu mogla ubiti tako mnogo zarobljenika.

Erdemovićevu tvrdnju da je on naredio i ubistvo jednog muškarca u centru tek osvojene Srebrenice, 11. jula 1995, Pelemiš je, takođe, negirao, tvrdeći da Erdemović nije mogao videti, ni čuti, jer nije bio prisutan.

General Mladić će odbranu nastaviti sutra, iskazom sledećeg svedoka. Optužen je i za progon Muslimana i Hrvata širom BiH, koji je u nekim opštinama imao razmere genocida, terorisanje stanovništva Sarajeva dugotrajnim granatiranjem i snajperisanjem i uzimanje pripadnika Unprofora za taoce, 1992-95.

BETA

Vrati se na kategoriju Nacionalne vesti

Komentari

Vulgarni, uvredljivi i komentari u kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje, neće biti objavljeni. Mišljenja izneta u komentarima su privatna mišljenja autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije OK Radija.

Ostavite komentar:

Ime:
Email:
Komentar: