NI: Protivzakonito zaposleni, dali ostavke pa ostali u Vodovodu

Regionalne vesti - Utorak 20.02.2018 - 08:00

Šestoro funkcionera Srpske napredne stranke i rođaka zaposlenih u JKP Naissus, koji su, uz potpis tadašnjeg direktora Dejana Andrejevića, u ovom preduzeću dobili posao “za stalno” bez saglasnosti Vlade Srbije, ali i konkursa, dali su otkaze, jer su im ugovori o radu bili protivzakoniti. Međutim, u Sindikatu “Nezavisnost” tvrde da su svi, sem jedne zaposlene, ipak ostali u ovom preduzeću, a stručnjaci ocenjuju da neko zbog ovoga mora i da odgovara.

Transparentnost: Neko mora da odgovara Transparentnost: Neko mora da odgovara

Nakon što su novinari Južnih vesti pokrenuli istraživanje o partijskom i rodbinskom zapošljavanju u niškom Vodovodu, većnica Opštine Medijana Tamara Milić, predsednik Komisije za sport i obrazovanje iste Opštine Dušan Mihajlović, otac odbornika Marka Veličkovića - Zoran Veličković, Nataša Stefanović, Anita Blagojević i Anđela Jakšić zatražili su da potpišu rešenje o otkazu.

Razlog za otkaz je, kako se navodi i u rešenjima, činjenica da su zaposleni protivzakonito.

- Otkazuje se ugovor o radu zbog toga što je naknadnom kontrolom u preduzeću utvrđeno da je ugovor nezakonit, tj, protivan Zakonu o budžetskom sistemu - navodi se u jednom od ugovora.

Inače, svi oni su se na sporan način i pod sumnjivim uslovima zaposlili u Vodovodu u vreme rukovodstva Dejana Andrejevića. Nije bilo javnog konkursa za zapošljavanje, a bez saglasnosti Vlade Srbije su potpisali ugovore na neodređeno vreme. Tokom 2017. godine ugovore su raskidali svi osim opštinske većnice Tamare Milić. Ona je, iako je protivzakonit, zatražila raskid ugovora o radu tek januara 2018. godine, tada od novog direktora Igora Vučića.

Podsetimo, i sam predsednik Srbije, a tada premijer Aleksandar Vučić, obećao je novinarima Južnih vesti da će ispitati slučaj rodbinskog i partijskog zapošljavanja u Vodovodu, ali do danas nije odgovorio na novinarska pitanja, niti progovorio o ovoj temi.


Transperentnost Srbija: Za kršenje propisa mora da se odgovara

Zlatko Minić iz organizacije "Transparentnost Srbija" ocenjuje da bi zbog kršenja Zakona, trebalo i neko da odgovora, a ne da se sve završi na “raskidu spornih ugovora”.

- Ako ne postoji sankcija za kršenje propisa, to nije dobro, jer dugogodišnja praksa u Srbiji, s raznim zakonima, pokazuje da se ovde nešto može učiniti samo ako postoji zakonska obaveza, kazna za kršenje obaveze i ako se zakon, uključujući i sankcije, primenjuje - navodi Minić.

Ako nema sankcije za kršenje zabrane zapošljavanja, kaže Minić, postavlja se pitanje “kakva se to predstava igra godinama sa ograničavanjem, sa organima i jedinicama lokalnih samouprava, kojima nedosatju ljudi, a koje ne mogu da dobiju saglasnost".


Sindikalisti: Sem Milićeve, svi ostali nastavili da rade u Vodovodu

Novinarima Južnih vesti su nakon odbijanja i reakcije Poverenika za informacije od javnog značaja, iz JKP Naissus dostavili sve ugovore o radu za period od 1. aprila 2017. do 30. novembra 2017. godine. Međutim, iako među njima nema novih ugovora o radu onih koji su dali otkaze u Vodovodu, u Sindikatu "Nezavisnost" kažu da svi sem Tamare Milić i dalje rade u ovom javnom preduzeću, ali sa ugovorima na određeno.

- Svi su oni ostali u Vodovodu, ali su potpisali ugovore na određeno. Jedino sam čuo da Tamara Milić nije obnovila ugovor, već je otišla u EPS sa Andrejevićem - kažu u Sindikatu.

Andrejević lagao i krio ugovore o radu

Bivši direktor JKP Naissus Dejan Andrejević je dugo odbijao da dostavi sporne ugovore o radu šestoro zaposlenih, pod izgovorom da oni ne postoje.

Naime, Andrejević je novinarima Južnih vesti dostavio sve ugovore o zaposlenju u Vodovodu, sem spornih ugovora njegovih partijskih kolega, a kada su novinari aprila 2017. godine, ponovo zatražili ta dokumenta, ovog puta sa tačno nevedenim zavodnim brojevima, direktor je rekao da je zahtev "nerazuman" i da predstavlja "zloupotrebu Zakona o pristupu informacijama od javnog značaja", kao i da se pod tim zavodnim brojevima nalaze druga dokumenta.

- Tražene informacije iz prvog zahteva su dostavljene tražiocu. Ubrzo nakon toga nam je upućen novi zahtev, po istom ili sličnom osnovu, koji je bio predmet našeg izjašnjavanja. Zahtev tražioca je ujedno i nerazuman, jer se pod traženim brojevima "Ugovora o radu" u delovodnim knjigama Naissusa nalaze "Opomena pred isključenje i utuženje korisnika" i "Obaveštenje o povredi na radu - inspekcije Niš" - naveo je Andrejević.

Inače, novinari su sporne ugovore dobili tek nakon promene direktora niškog Vodovoda.

Podsetimo, Andrejević je bio prvi čovek niškog Vodovoda sve do pred kraj 2017. godine, kada mu nije obnovljen direktorski mandat. Međutim, on nije dugo bio bez rukovodeće fotelje, jer je već decembra 2017. bez konkursa dobio posao u jednom od ogranaka Elektroprivrede Srbije. Kao što je bio slučaj sa Vodovodom, u ovom preduzeću odbijaju da novinarima dostave Andrejevićev ugovor o radu.

Južne vesti, OK Radio

Vrati se na kategoriju Regionalne vesti

Komentari

Vulgarni, uvredljivi i komentari u kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje, neće biti objavljeni. Mišljenja izneta u komentarima su privatna mišljenja autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije OK Radija.

Ostavite komentar:

Ime:
Email:
Komentar: