Američki šamar Hrvatskoj: Kršenje ljudskih prava

Svetske vesti - Nedelja 05.03.2017 - 11:29

Socijalna diskriminacija, nasilje prema pripadnicima etničkih manjina, ženama i deci, prenatrpanost zatvora, sporo pravosuđe, korupcija... Ovo je samo deo problema na koje upozorava redovni izveštaj američkog Stejt departmenta o stanju ljudskih prava u Hrvatskoj u 2016.

Hrvatska vlada toleriše previše incidenata FOTO: Getty Images Hrvatska vlada toleriše previše incidenata FOTO: Getty Images

Hrvatska se kritikuje zbog slučajeva antisemitizma, za neadekvatno procesuiranje napada na LGBT zajednicu, diskriminaciju po rodu i polnoj orijentaciji, diskriminaciju prema osobama s invaliditetom, kršenja prava radnika i korupcije.

Kad je reč o medijskim slobodama, Stejt department spominje fizički napad na novinaraAntu Tomića te pritisak Vlade na Agenciju za elektronske medije.

U izveštaju se podseća da je tadašnji potpredsednik Sabora Ivan Tepeš neposredno nakon što je imenovan na tu dužnost predvodio marš između pet i sedam hiljada ljudi protiv odluke Veća za elektronske medije da na tri dana prekine emitovanje televizije Z1 zbog govora mržnje protiv Srba.

Protest je rezultirao ostavkom predsednice Veća za elektronske medije Mirjane Rakić, i to nakon što je tadašnja Vlada predložila njezino razrešenje i raspuštanje Veća, a zvaničnik OESS-a za medije tada je izvestio da "nijedan visoki političar iz vladajuće koalicije nije osudio jasan pokušaj – temeljen na sirovoj etnopolitici – uznemiravanja i zastrašivanja nezavisnog regulatornog tela za medije", podseća se u izveštaju.

Jedna od zamerki je i to što je saborska većina odbila izveštaj ombudsmanke, prvi put zbog njegov sadržaja, a ne iz formalnih razloga.

– O stanju ljudskih prava u 2017. rano je govoriti, ali ono što znamo da se događalo i da se događa je činjenica da sve o čemu sam izveštavala, svi događaji iz 2016. o kojima piše i Stejt separtment, nažalost, kao da imaju neku kulminaciju u poslednje dve ili tri nedelje, kroz celi niz događaja koji pokazuju ne više samo netrpeljivost i netoleranciju nego otvoreno verbalno i fizičko nasilje, uznemiravanje, pretnje – kaže ombudsmanka Lora Vidović.

Podseća na napade na azilanta i navijače, suzavac u gej klubu, nalepnice s obešenim ljudima u Vukovaru i postrojavanje “crnokošuljaša” u centru Zagreba uz povike “za dom spremni”.

– To su sve ozbiljne situacije, koje više nije dovoljno samo osuditi, nije dovoljno reći to se ne sme događati.

Oni koji imaju vlast u ovoj državi moraju konkretnim akcijama pokazati kakav imaju odnos prema ovakvim događajima jer to više nisu incidenti, previše ih je – upozorava ona, i ističe da policija i pravosuđe moraju osigurati da ti događaji rezultiraju pravovremenim pravomoćnim sudskim odlukama.

Blic, OK Radio

Vrati se na kategoriju Svetske vesti

Komentari

Vulgarni, uvredljivi i komentari u kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje, neće biti objavljeni. Mišljenja izneta u komentarima su privatna mišljenja autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije OK Radija.

Ostavite komentar:

Ime:
Email:
Komentar: