Veliki gradovi se pretvaraju u toplotna ostrva

Svetske vesti - Nedelja 19.07.2015 - 15:15

Područje Balkana će i danas biti na udaru tropskih vrućina, pa se stanovništvu preporučuje poseban oprez.

Najveća opasnost u centrima velikih gradova. Foto: banjalucanke.com Najveća opasnost u centrima velikih gradova. Foto: banjalucanke.com

Najveća opasnost preti onima koji žive u središtu velikih gradova, gde je temperatura uvek za nekoliko stepeni viša u odnosu na zvaničnu.

Samo je u delovima Hrvatske, Gorskom kotaru i na području Slavonije prošle noći bilo kiše, olujnog vetra, pa i grada.

Kiša je padala u Osijeku, a kiša i grad praćeni jakim vetrom koji je rušio stabla u Vinkovcima. Kratkotrajno nevreme bilo je i na području Gradišta i okolnim mestima.

U Bosni i Hercegovini će i danas biti tropski vruće sa temperaturama na pojedinim poodručjima od preko 40 stepeni Celzijusa.

Crveni meteoalarm, koji upozorava na izuzetno opasno vreme, izdat je za područja Banjaluke, Prijedora, Foče, Visegrada, Mostara, Tuzle, Bihaća i Sarajeva.

Meteorolozi predviđaju da će se visoke temperature zadržati I naredne sedmice, te da će i noći biti veoma tople.

Na vozače se apeluje da izbegavaju dnevne vožnje na duže relacije, a ukoliko ipak putu preporučuju im se češće pauze.

I u Crnoj Gori će biti veoma toplo, a vrh tropskog tala se, prema proceni meteorologa, može očekivati u utorak i sredu. Kiša je moguća samo u planinskim područjima, na severu zemlje.

Očekivane najviše temperature su od 30 stepeni na severu do 40 stepeni na jugu zemlje, koliko se očekuje da će biti I u Podgorici.

U naredna tri dana I Makedonija će biti na udaru visokih temperature koje će prelaziti 40 stepeni.

Stoga je Ministarstvo zdravlja upozorilo stanovništvo da ne izlaze između 11 I 17 sati, te da vode računa o ishrani, ličnoj I higijeni namirnica.

Stručnjaci posebno upozoravaju na temperature vazduha u velikim gradovima, koje su uvek više za nekoliko stepeni od zvaničnih jer,kako kažu, gradovi proizvode efekat “toplotnih ostrva”, koji nastaju zbog upijanja sunčeve energije u betonskim površinama, zatim postojanja industrije, saobraćaja, ali I zbog hlađenja, odnosno grejanja.

Gradovi nemaju dovoljno vegetacije, a ni vodenih površina koje bi uravnotežile temperature vazduha.

Prema rečima Maje Žuvele Aloise, stručnjaka za ekologiju u Centralnom institutu za meteorologiju I geodinamiku u Beču, što je grad veći, toplotna ostrva su veća i proširenija, a ako je grad kompaktan i bez vegetacije, toplotno ostrvo je izražajnije.

U takvim sredinama opasnost od smrtnosti je veći, a stanovništvo je opterećeno što rezultira niskom random produktivnošću i većim ekonomskim posledicama, kaže Žuvela Aloise, preneli su hrvatski mediji.

Ukazala je da postoje kratkoročne i dugoročne mere koje bii mogle sprečiti posledice od postojanja toplotnih ostrva u većim gradovima.

Kratkorocne su, kaže, izdavanje adekvatnih upozorenja javnosti I odgovornim službama koje mogu da organizuju pomoć ili preusmeriti ljudske akivnoti u večernje i jutarnje sate, podsticati adekvatnu ishranu, izolaciju stanova i obezbeđivanje vode na grdskim ulicama.

Kao dugoročna rešenja navela je su u pametnom planiranju gradova, kojima bi se izbegle ili smanjile opasnosti od ekstremnih uticaja, pre svega planskim podizanjem zelenihh I vodenih površina.

Meteorolozi upozoravaju da se temperatura vazduha meri u hladu meteorološke stanice I kada termometar u njoj pokaže 35 stepeni to praktično znači da je temperature na ulici za nekoliko stepeni viša.

B92, OK Radio

Vrati se na kategoriju Svetske vesti

Komentari

Vulgarni, uvredljivi i komentari u kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje, neće biti objavljeni. Mišljenja izneta u komentarima su privatna mišljenja autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije OK Radija.

Ostavite komentar:

Ime:
Email:
Komentar: