Danas je Svetski dan davalaca krvi. Na platou ispred Niške banke u organizaciji Službe za transfuziju krvi i Crvenog krsta, deljen je propagandni materijal, gde su građani mogli da se upoznaju o tome koliko je zdravo i značajno dati krv.”Krv spašava živote. Svakoga dana hiljade ljudi bi umrlo ukoliko plemeniti ljudi ne bi dali krv”, kaže transfuziolog, Dušan Jovanović. "“ Značajno je pre svega za pacijenta koji prima krv, a dobro je i zdravo za svakoga ko daje krv. Da ne govorimo o tome što se na taj način kontroliše krv, kaže Jovanović. Služba za transfuziju krvi trenutno ima dovoljne količine krvi da pokrije potrebe vranjskog Zdravstvenog centra, kaže dr Dušan Jovanović, transfuziolog. Najviše nedostaju negativne krvne grupe, naglašava Jovanović. Rezultati u Vranju govore da je 2004. godine krv dalo preko četiri odsto od ukupnog broja stanovnika. Dobrovoljni davaoci ranijih godina pored priznanja koja su dobijali od Službe za transfuziju krvi, oslobađani su plaćanja participacije, dobijali besplatne preglede i druge razne beneficije. Danas je situacija drugačija, kaže dr Slavica Mladenović, načelnik Transfuzije u Vranju. "“ Ranije je Zdravstveni centar bio u mogućnosti da pravi neke stimulacije kao znak pažnje. To su bili satovi, tranzistori, ali sada više nismo u mogućnosti da to dajemo. Nisu to preterani pokloni, jer je davanje krvi besplatno. To u suštini znači da dobrovoljni davaoci ne traže neke specijalne poklone, ali žele male znakove pažnje. Kako se približavamo Evropi imaćemo i evropske standarde. U tom delu nikakvih nagrađivanja neće biti, možda čak ni slobodne dane neće dobijati davaoci, što je malo ne shvatljivo za našu sredinu, rekla je Mladenović. Jedan od dobrovoljnih davalaca krvi je i Dragan Savić koji je počeo krv da daje još iz srednje škole i do sada je dobrovoljno dao 25 puta. Glavni njegov motiv za davanje krvi je bio da se spasi nečiji život, a ne beneficije koje davaoci imaju. Jedinu olakšicu koju on ima je neplaćanje participacije na recepte za lekove. Preko šezdeset puta krv je dala i penzionerka Dušanka Grković, koja kaže da joj nije potrebno nikakvo priznaje i beneficije za davanje krvi, već to radi zato što oseća potrebu da pomaže drugima. U Zavodu za transfuziju krvi u Vranju do sada je registrovano preko 1500 dobrovljnih davalaca i preko 3000 puta godišnje se da ova tečnost.
Vrati se na kategoriju Lokalne vesti
Vulgarni, uvredljivi i komentari u kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje, neće biti objavljeni. Mišljenja izneta u komentarima su privatna mišljenja autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije OK Radija.