Kasni start "Geox"-a

Lokalne vesti - Petak 11.10.2013 - 11:28

Izgradnja fabrike italijanskog investitora „Geox“ u Vranju kasni u startu nekoliko meseci, a kasniće sve više kako vreme prolazi, sudeći prema situaciji na terenu.

Potpisivanje ugovora o Potpisivanje ugovora o "Geox"-u

Iako je ugovorom o dolasku „Geox“-a u Vranje predviđeno da izgradnja fabrike obuće u Industrijskoj zoni u Bunuševcu počne sredinom avgusta 2013. godine, do danas se sa tim pitanjem nije krenulo ni sa mrtve tačke, ne računajući more papirologije u kome se, očigledno, guši čitava ideja.

Grad Vranje sa svoje strane učinio je, izgeda, sve što se dalo učiniti, čak je i država odvojila potrebne pare, „Geox“ je krenuo sa radom, ali na terenu za sada nema nikakvih promena.

Početak radova „Geox“-a u novoj fabrici, sa oko 1.200 novih radnika u Vranju u 2015. godini za sada izgleda kao nedostižan san, koji sam Bog odozgo i nekakav nagli preokret mogu učiniti stvarnim.

More problema prati čitav ovaj posao, i potpuno je neizvesno, i u najoptimističkijim verziijama, kako će se čitava stvar završiti.

Čitava priča oko „Geox“-a prilično je jasna, ali i tako tipično srpska.

Neko je, a za verovati je da je to bila Vlada Mirka Cvetkovića, dovela je ovog velikog italijanskog investitora u Vranje.

Kako grad nema nikakvo zemljište da ponudi bilo kome za bilo šta, krenulo se u konverziju, pa su njive preko puta Bunuševca, poznatije kao „Vojni poligon“ kupljene od Vojske Srbije, a plaćene petospratnicom u Oglednoj stanici, poznatijom kao Lamela 5.

Pare za tu priču, zidanje i ostale troškove, dala je Vlada. I tako je Vranje dobilo stotinak hektara upotrebljivog placa, od čega je „Geox“ dobio, praktično u svojinu, oko 23 hektara.

Grad je formirao i preduzeće Slobodnu zonu, da se stara o svim poslovima vezanim za tu priču. Dotle je sve okau, ali odatle počinje srpska priča o natezanju.

Ta zemlja je neuslovna, dakle mora da se sredi - ovde da se skine brdo, ovde da se popuni dolina i slično, da se ne priča o prilaznim putevima, struji i kanalizaciji..

Cifra, računa se, suma sumarum oko 2,5 miliona evra.

E i tu se država otvorila, pa je sa svoje strane odvojila 100 miliona dinara, u to vreme manje - više oko milion evra, e da bi se samo izravnjala zemlja oko Bunuševca.  

U međuvremenu je grad preneo vlasništvo nad zemljištem „Geox“-u, i raspisao javnu nabavku za sređivanje zemljišta vrednu sto miliona dinara, ukupno sa PDV. I tu je čitava priča potpuno stala, jer je javna nabavka oborena.

- Sve se radi po planu detaljne regulacije napravljenim još pre „Geox“-a. Ogroman je to posao, i ko zna da li će 100 miliona biti dovoljno za njega.

Javna nabavka je obustavljena jer je svih osam ponuda bilo preko projektovanih sto miliona. Nismo mogli na to da pristanemo, jer nema novca odakle bi se taj dodatni trošak platio.

Sada je svih osam firmi koje su učestvovale u nabaci pozvano na slobodnu pogodbu, kojoj će se pristupiti čim otklonimo aktuelne proceduralne prepreke - objašnjava direktor Slobodne zone Ivan Stojković.  

E sad, kakvi su to aktuelni problemi? Kako Komisija za sprovođenje nabavke sa Majom Jović na čelu nije izabrala ni jednog od osam ponuđača, prešlo se na slobodnu pogodbu, ali samo sa ljudima koji su već učestvovali na konkursu.

Prema Stojkovićevim rečima, jedna firma se žalila ne na odluku Komisije, nego na naknadnu dokumentaciju koja joj je prosleđena za slobodnu pogodbu.

Stvar je još u rukama beogradske Komisije za zaštitu prava ponuđača, i čitav posao stoji. Firma kojoj nije bilo pravo što nije prošla tender je PZP Zaječar, ali oni ne žele mnogo da se mešaju u vranjske stvari.

- Mi smo firma koju su kupili partneri iz Austrije, i bez odobrenja od tuda niko ne može da vam da informacije vezane za naš rad - kaže ljubazan ženski glas iz PZP Zaječar.

Da, austrijska firma koja je kupila taj PZP zove se „Strabag“, i biće da je veoma ozbiljna - na njihovom sajtu do detalja ima podataka o poslovanju, gde se može videti, recimo, da su oni u 2012. imali čistu dobit  od oko sto miliona dinara.  

Ali eto, nekome ovde nisu odgovarali. Ideja je bila da se napravi konzorcijum lokalnih firmi koje bi mogle da odrade čitav posao oko Bunuševca, ali se ovdašnje  gazde nisu složile među sobom.

Čuje se da je i „5D“ iz Panevlja ljuta što nije dobila taj posao, ali za to nema zvanične potvrde. U ovom svetlu, kako će se stvari dalje odvijati?

- Ako oni povuku žalbu ili ako ona bude odbijena, trebaće nekoliko dana da se izabere najpovoljija opcija i da se krene sa radovima. Ali, oni se mogu i ponovo žaliti, što znači novo odlaganje.

Nama treba 45 dana da okončamo zemljane radove na Bunuševcu, i mi teoretski možemo da ih završimo u ovoj godini. Ako ne, ne zna se šta će dalje da bude - kaže Stojković.

Ovde ima još jedan problemčić - posebnim ugovorom Vlada je odvojila pare za ravnjanje Bunuševca, ali su one iz budžeta za 2013. godinu, i tada se moraju potrošiti.

Ako se u tome ne uspe, odoše one na drugu stranu, što bi za sve bio katastrofičan scenario.

Ali, gradonačelnik Antić  tvrdi da to toga neće doći, jer se pare nalaze na posebnom računu, i odatle će biti trošene sad, ili posle na proleće, svejedno je.

Ono, i treba tako - zar da čitav posao vredan onolike novce propadne zbog nezadovoljstva jedne ili druge firme na tenderu? Priča se da svako ima svog favorita za taj ogroman posao, i da je to osnovni razlog zašto se on ne obavlja na vreme. No, nadležni se kunu da to nije i neće biti tako.

- Dali smo reč da će čitav posao biti krajnje transparentan i pošten. Običnim rečnikom, neće i ne sme biti nikakve muljaže, podmetanja i nameštanja - jasan je gradonačelnik Antić.

E sad, te pare za ravnanje je obezbedio URS, preko Mlađana Dinkića.

Dragan Janjić, pomoćnik gradonačelnika preko koga je išao taj posao, kaže da je njegovo biilo da se obezbede pare, a da dalji tok nije u njegovoj nadležnosti. Pa, imaju li „eksperti“ nekog svog da odradi ovaj veliki posao?

- Nemamo mi nikakvog favorita, te priče nemaju veze sa životom. Mi smo svoje odradili pre početka projekta, i mislimo da taj posao još može da se odradi - jasan je i Janjić.

Naravno, ravnanje Bunuševca samo je delić probema. Iza toga, Grad mora da napravi unutrašnje puteve kroz Slobodnu Zonu, da dovede vodu, struju i kanalizaciju, i što je najvažnije, da napravi direktnu vezu sa Koridorom 10.

Za sada, država za te namene ne želi da odvaja pare, pa je čak zastala i eksproprijacija zemljišta za buduću zaobilaznicu, ustvari prečicu od autoputa do fabrika u Slobodnoj zoni (vidi okvir).

I tako, sve kasni, i neizvesno je da li će i kada stići. Nevolja je što je „Geoks“ već odradio svoj deo posla, a čuje se da traže i da sami poravnaju Bunuševac, a da im Vlada to posebno plati.

Na stranu što će na ovaj način svako radno mesto u „Geoksu“ državu da košta između 20 i 30.000 evra (9.000 evra po radniku plus lamela 5, plus ravnjanje, plus zaobilaznica, plus...)  pitanje je kada će do realizacije plana uopšte doći. I može li da dođe, sa nama ovakvima kakvi smo.

- Nema dileme, okončaćemo ovaj posao. Slobodna zona se ne može uraditi za godinu dana. Pare stižu, mi smo spremni da radimo projekte, i treba se nadati da će sve biti okončano u roku, ili blizu njega - kaže gradonačelnik Antić.

Lepo, samo što za sada sve ide daleko ispod rokova.

- Da su nekada važile javne nabavke, u Srbiji ništa ne bi moglo da bude izgrađeno - kaže gradonačelnik, svu krivicu tako svaljujući na zaista kilav srpski administrativni sistem.

No, ima li nešto i do nas, ili su birokratske prepreke zaista toliko jake?

Ili će se sve prolongirati godinama dok se ne izabere pravi, „naš“ izvođač?

Biće da su se i Talijani navikli na našu aljkavost, pa strpljivo čekaju da se mi dogovorimo, ižalimo, usaglasimo, nađemo, pa da počne da se pošteno radi, ili makar samo da se radi. Ako ikada počne, naravno.

Saša Stojković

GUŠENJE
Pomoćnik gradonačelnika za privredu Boban Stanković kaže da je sada oko „Geox“-a urađeno mnogo stvari, od zaključaka Vlade do uknjiženja  zemjišta i vađenja raznih pripremnih i stalnih dozvola.

Grad je, kaže, sa EU Progresom napravio projekt  zaobilaznice, pa projekt za unutrašnje saobraćajnice u Zoni, pokrenuta je priča oko kanalizaciione mreže... Samo, ostaje nivelacija, ili ravnjanje Bunuševca, kao glavni problem.

- Davi nas administracija. Komisija za zaštitu prava odlučivala je o našem slučaju 19. septembra, a mi smo 6. oktobra dobili njihov dopis. Ispadamo neozbijni pred investitorima.

Postoje neke alternative oko prolongiranja rokova, ali da vidimo prvo kako će se sve sada završiti - kaže Stanković.
 

ZVANIČNO  
U zvaničnom pisanom odgovoru iz Službe za javne nabavke gradske uprave, koji je potpisala načelnica Maja Jović, kaže se da je u predmetnoj javnoj nabavci učestvovalo sedam ponuđača, ali su sve ponude bile neprihvatljive, te je ona “obustavljena na osnovu člana 107. stava 1. i člana 109. stava 1. zakona o javnim nabavkama”, ma šta to značilo.

I niko se nije žalio na ovo obustavljanje.

Dalje je već opisano - krenulo se u slobodnu pogodbu, ali je jedan ponuđač žalio na konkursnu dokumentaciiju, što, piše Jovićeva, “zadržava dalje aktivnosti u postupku javne nabavke”.

Zanimljivo, ona je mišljenja da se sa nivelacijom terena ne kasni, “jer ti poslovi nisu ni ugovoreni”! I naravno, izražava se spremnost da se odmah krene sa poslovima, čim se očepi administrativna prepreka.

Poređenja radi, tekst zahteva sa pitanjima bio je značajno duži, čisto u slovnim znacima, od odgovora koji smo dobili.


ŠTA DA SE RADI?  
Kao dokaz da je lokalna samouprava uradila sve što je u njenoj moći, gradonačelnik Antić navodi da će krajem nedelje u Vranju biiti održan veliki skup investitora, na kome će i “Geoks” i “Top sofa” i “Diva divani” izneti svoje viđenje saradnje sa Vranjancima.

- Mi ne možemo menjati zakone da bi ubrzali stvari. I ne možemo se igrati državnim parama. Tender za nivelaciju je obustavljen jer su sve ponude, od reda, bile veće od para koje imamo, od 83.443.000 dinara bez PDV-a do 140 miliona a PDV-om.

I šta mi da radimo? Slobodna pogodba je jedini način - kaže Antić.

OK RADIO

Vrati se na kategoriju Lokalne vesti

Komentari

Vulgarni, uvredljivi i komentari u kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje, neće biti objavljeni. Mišljenja izneta u komentarima su privatna mišljenja autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije OK Radija.

Ostavite komentar:

Ime:
Email:
Komentar: