Mapica ZAŠTIĆENA, na proleće njena REKONSTRUKCIJA

Lokalne vesti - Utorak 01.12.2020 - 13:48

Jedan od simbola grada, mozaik-mapa Vranja je zaštićena od oštećenja, a nakon zimskog perioda se očekuje njena rekonstrukcija.

Kulturno dobro Vranja, za sada zaštićeno od propadanje FOTO: D.Ristić/OKRadkio Kulturno dobro Vranja, za sada zaštićeno od propadanje FOTO: D.Ristić/OKRadkio
Ovo delo na platou kod spomenika Čika Miti, autora Stevana Čukića, je nakon gotovo pola veka od postavljanja, konačno prepoznato kao umetničko delo i kulturno dobro grada, te kao takvo mora biti sačuvano, kaže za OK Radio direktor Narodnog muzeja, Saša Stamenković.
 
- Ono što Vranjanci popularno zovu "mapica" je zapravo autorski umetnički rad na temu mape Vranja i prema njemu moramo da se odnosimo kao prema kulturnom nasleđu, što mora da podrazumeva konzervaciju.
 
Stručnjaci iz Centralnog instituta za konzervaciju su proverili stanje u kojem se nalazi mozaik i dali sugestije za njegou obnovu - kaže Stamenković.
 
Za sada, mozaik je zaštićen od daljeg propadanja i oštećenja, a na proleće bi Grad Vranje, koji je preuzeo na sebe obnovu, trebalo da izabere izvođače konzervacije i finansirab radove.
 
Mapa neće biti "apdejtovana", ističe direktor, jer autentično umetničko delo zahteva konzervaciju, odnosno vraćanje u prvobitno stanje, kakvo je bilo na otvaranju, 1975. godine.
 
Mozaik je zamišljen i izrađen kao monumentalna karta grada, u vreme ekonomske ekspanzije Vranja, zajedno sa uređenjem celog platoa oko spomenika Čika Miti, a svečano je otvoren 7. jula 1975. na Dan ustanka naroda Srbije.
 
Poslednjih godina, mozaik-mapa je više puta bila na meti vandala, trpeći znatna oštećenja.
 
Gradska vlast je pduzela sanaciju za Dan grada 31. januara 2018. godine, ali već tokom leta te godine, mapa je pretrpela dalja oštećenja.
 
Zbog toga, prilikom buduće rekonstrukcije se planira i adekvatna zaštita od daljih oštećenja, a jedna od ideja je i postavljanje armiranog stakla preko mozaika, dodaje Saša Stmenković.
OK Radio

Vrati se na kategoriju Lokalne vesti

Komentari

Vulgarni, uvredljivi i komentari u kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje, neće biti objavljeni. Mišljenja izneta u komentarima su privatna mišljenja autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije OK Radija.

Ostavite komentar:

Ime:
Email:
Komentar:
 //