Obeležena godišnjica RISTOVAČKOG STRADANJA

Lokalne vesti - Utorak 18.05.2021 - 14:52

Polaganjem venaca i cveća na Spomenik palim ratnicima i rodoljubima od 1912. do 1918. godine u Ristovcu, obeležena je 104. godišnjica Ristovačkog stradanja.

Komemorativni skup u Ristovcu FOTO: vranje.org.rs Komemorativni skup u Ristovcu FOTO: vranje.org.rs
Komemorativnom skupu u ime grada prisustvovali su predsednik Skupštine Dejan Tričković i gradski većnici Izabela Savić i Nenad Đorđević
 
U obraćanju prisutnima predsednik Tričković podsetio je na istorijske činjenice, borbu srpskih ustanika, kao i na stravičnu odmazdu tokom koje su u maju 1917. godine bugarski okupatori spalili nedužne meštane Ristovca
 
- Danas obeležavamo 104. godišnjicu Ristovačke tragedije i odajemo počast nedužnim meštanima koji su stradali od okupatora. 
 
I ne samo njima, već i svim ostalim Srbima koji su stradali u tim neviđenim kaznenim ekspedicijama, kada su okupatori masovno ubijali i civile, starce, žene i decu
 
Uprkos ovakvoj kataklizmi, srpska država je opstala. Opstao je srpski narod da se s ponosom seća svih žrtava
 
I ne samo da ih se seća, već i da ih sa zahvalnošću pominje
 
Njihova žrtva i naše slobodno nebo zaslužuju da se mi, njihovi potomci, uvek zalažemo za dijalog, za unapređenje svih međuetničkih i međudržavnih odnosa, kao i za politiku mira, tolerancije i razvoja našeg društva - naglasio je Tričković. 
 
U ime organizatora, skupu se obratila i Olivera Đorđević, predsednica Udruženja potomaka ratnika oslobodilačkih ratova Srbije do 1918. 
 
Ona je istakla težinu žrtve koju su podnela 53 meštana Ristovca, stradala tom prilikom. 
 
- Svako parče zemlje natopljeno krvlju žrtava mora se poštovati - istakla je Olivera Đorđević. 
 
Na spomen obeležje vence i cveće položile su delegacije grada Vranja, vojske, Udruženja potomaka ratnika oslobodilačkih ratova Srbije do 1918, SUBNOR-a i učenika osnovne škole u Ristovcu.
OK Radio

Vrati se na kategoriju Lokalne vesti

Komentari

Vulgarni, uvredljivi i komentari u kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje, neće biti objavljeni. Mišljenja izneta u komentarima su privatna mišljenja autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije OK Radija.

Ostavite komentar:

Ime:
Email:
Komentar:
 //