Lokalne vesti - Utorak 11.03.2025 - 12:10
Na prepunom šetalištu u centru Vranja ove godine 8.mart obeležen je porukom HOĆU BUKET SVOJIH PRAVA i započela je osmomartovska akcija sa 18 minuta tišine za 15 nastradalih pod nastrešnicom u Novom Sadu i 3 femicida u porodičnom nasilju od početka godine u Srbiji.
Foto: SOS telefon
U toku dana, stigla je vest za jos jedan femicid - ubistvo zene od strane supruga u Tutinu. Za nepuna dva ipo meseca 2025. ubijene su 4 žene u konktekstu porodičnog nasilja.
Jedinstveni štand i tema prava žena u našem društvu privukao je veliko interesovanje prolaznika.
Razgovarale smo sa oko 40 žena o našim pravima koje smo zapisale, a njima poklonile bedževe iz naše kreativne radionice sa tematskim porukama za 8.mart.
Žene Vranja za 8.mart kažu:Ovo je dan za našu borbu; naše društvo nije rodno jednako; borimo se za pravo na rad; protiv akušerskog nasilja; pravo na besplatno lečenje; za efikasnije reproduktivno zdravlje; pravo na bolji životni standard žena; pravo na život bez nasilja, solidarnost, za slobodu žena, hoćemo bezbedno društvo …
U aktuelnoj studentsko - gradjanskoj borbi za pravdu, primenu zakona, pravedno, demokratsko društvo Srbije, svedočimo svakog dana da su devojke, žene I sada u ogromnoj meri nosioci i ove borbe.
Podsećamo da ovaj 8. Mart. Žene u Srbiji dočekuju bez Zakona o rodnoj ravnopravnosti, čija je svrha bila da doprinese iskorenjivanju rodne neravnopravnosti u Srbiji i postavi norme ponašanja koje će u dugom roku uspeti da reformišu, ili barem ublaže, rodnu neravnopravnost. Ustavni sud Republike Srbije je u junu 2024. godine, privremeno obustavio primenu Zakona o rodnoj ravnopravnosti. I do danas, skoro godinu dana je ustavna tišina, kojom su prava žena ponovo bačena na marginu društva.
A, kako je u Vranju?
Političkom voljom i Odlukom Lokalne SNS vlasti, u Vranju od 1.janura 2024.godine, ROB (rodno odgovorno budžetiranje) je bez specijalizovane lokalne usluge SOS telefon za žene i devojke žrtve nasilja, kojim koordinira lokalna NGO. Ovaj jedini SOS servis za žene je izbrisan (u izradi je bio planiran) iz Akcionog plana rodno odgovornog budžeta Vranja za 2024. koji je po prvi put u Vranju kreiran po principima ROB-a, a uz podršku SKGO.
Zbog ignorisanja mnogih žena i devojaka i SOS Servisa za zene, predstavnica civilnog sektora – Odbora za ljudska prava Vranje/SOS telefon Vranje, Suzana A Ristić, podnela je neopozivu ostavku 26.12.2023. na redovnoj sednici Saveta za Rodnu Ravnopravnost grada Vranja i jedina glasala protiv usvajanja godišnjeg izveštaja.
Ovakvom odlukom i stavom, rukovodstvo grada Vranja i danas, nešto više od godinu dana, povodom 8. Marta – Međunarodnog dana borbe za prava žena, šalje poruku ženama Vranja sa iskustvom porodično – partnerskog nasilja, da za njihovu SOS podršku nema mesta u Vranjskoj gradskoj politici rodne ravnopravnosti.
Paralelno, nadležne institucije zbog neadekvatnog razumevanja mašinerije porodično-partnerskog nasilja i žena koje su u preko 90% žrtve nasilja, često vraćaju žene u krug nasilja i bespomoćne borbe sa vršiocima nasilja i institucija.
ODBOR ZA LJUDSKA PRAVA VRANJE
Ok Radio
Vrati se na kategoriju Lokalne vesti