"Pozorište u traumatizovanom društvu"- slogan Borinih pozorišnih dana

Lokalne vesti - Četvrtak 21.09.2023 - 11:29

Novi vizuelni identitet Borinih pozorišnih dana, koji će se od 21. do 28. oktobra održati u Vranju četrdeset treći put, predstavljen je u sredu na konferenciji za medije u Pozorištu Bora Stanković u Vranju.

Foto:prošlogodišnja pobednička predstavaKo je ubio Dženis Džoplin-SNP-a Foto:prošlogodišnja pobednička predstavaKo je ubio Dženis Džoplin-SNP-a
Najavljen je i sastav stručnog žirija, koji će biti međunarodnog karaktera.
 
Činiće ga Dušan Petrović, reditelj i profesor FDU u Beogradu, kao predsednik žirija, Katerina Kocevska, glumica i dugogodišnja upravnica Makedonskog dramskog teatra, te Davor Špišić, dramski, prozni pisac i scenarista iz Hrvatske.
 
Umetnički direktor Bojan Jovanović potencirao je "novu notu" festivala i dodao da će, uz glavni, on imati i "sadržajan prateći program".
 
Rekao je da su dosad dogovorene dve monodrame na kamernoj sceni, promocija izdanja Sterijinog pozorja i radionica Desk kreativna Evropa, pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture.
 
"Posebno sam srećan što ćemo 21. oktobra, na dan kada se otvara festivala i kada se obeležava Dan pozorišta, izvesti komad Ništa nećemo zaboraviti, u režiji Juga Đorđevića, za koji je, po romanima Vranjanke Vere Cenić, dramatizaciju uradila Tijana Grumić.
 
Ova predstava biće odigrana mimo festivalske konkurencije i apsolutno se uklapa u programski koncept festivala", istakao je Jovanović.
 
 
Program festivala
 
Za festivalske nagrade takmičiće se predstave:
 
- Kod večite slavine (Momčilo Nastasijević, režija Sonja Petrović), Srpsko narodno pozorište i Centra za razvoj vizuelne kulture, Novi Sad (22. oktobar)
 
- Ričard Treći (Viljem Šekspir, režija Dejan Projkovski), Novosadsko pozorište Ujvideki sinhaz (23. oktobar)
 
- Naš razred (Tadeuš Slobođanek, režija Tatjana Mandić Rigonat), Narodno pozorište u Beogradu (24. oktobar)
 
- Neprijatelj naroda (Henrik Ibzen, režija Nina Nikolić), Makedonski narodni teatar Skoplje (25. oktobar)
 
- Realisti (Jure Karas, režija Matko Raguž), Teatar Egzit iz Zagreba (26. oktobar)
 
- Ptice (Aristofan, režija Kokan Mladenović), Pozorište Čiki Gergej iz Temišvara (27. oktobar)
 
U revijalnom delu festivala najpre će uoči početka, na dan pozorišta 21. oktobra ansambl vranjskog teatra premijerno izvesti predstavu Kanjec filjma, prema delu vranjske književnice Vere Cenić (dramatizacija Tijana Grumić, režija Jug Đorđević). A, poslednje večeri, biće izvedeno ostvarenje Šta će biti sa svima nama (Fedor Šili, Boris Liješević) koju će u čast nagrađenih izvesti glumci Narodnog pozorišta Toša Jovanović u Zrenjaninu.
 
Nagrade na ovogodišnjem festivalu biće dodeljene u pet kategorija: za najbolju predstavu, za dramaturgiju, dramatizaciju ili adaptaciju, za najbolju mušku ulogu, za najbolju žensku ulogu. Peta će biti nagrada publike koja nosi ime Radoslav Radivojević, po pokojnom direktoru vranjskog teatra i utemeljivaču festivala.
 
 
 
OK Radio

Vrati se na kategoriju Lokalne vesti

Komentari

Vulgarni, uvredljivi i komentari u kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje, neće biti objavljeni. Mišljenja izneta u komentarima su privatna mišljenja autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije OK Radija.

Ostavite komentar:

Ime:
Email:
Komentar:
 //