Radnici HK ” Pamučni Kombinat Jumko" Vranje, nisu blokirali auto-put Niš "“Skoplje, uprkos nekim najavama. Rukovodstvo Jumka za O.K. radio ističe da se radi o klasičnoj dezinformaciji, a sindikalci sa čuđenjem ističu da o takvim namerama radnika nisu obavešteni. Ispostavilo se da je nezvanična informacija o tome da će grupa nezadovoljnih radnika Jumka, blokirati magistralni put E-75, kod Vranja, netačna. Navodno su radnici, njih oko 300, koji u preduzeću rade više od 30 dana, na taj način želeli da skrenu pažnju Vlade Srbije da nastavi započeti program restruktuiranja preduzeća i isplate im dug u visini poslednje dve plate. Ovu vest objavile su samo Beta i Radio Telrvizija B92, ne navodeći izvore. Pretstavnici svih sindikata u Kompaniji negirali su bilo kakvu umešanost u priču oko blokade, pa je ostalo nejasno ko je radnike pozvao na auto-put. Radojko Maksić, poverenik većinskog sindikata ”Nezavisnost" u Jumku, gostujujući u jutarnjem programu O.K. radija, izjavio je da bi državi ovakve priče, ili nesmotreni potezi mogli samo da štete. Izvršni odbor našeg sindikata prati dešavanja u preduzeću. Grupa radnika, koji I danas rade, sa pravom negoduje, jer im još nije isplaćena plata. Mi smo obavestili Upravni odbor preduzeća u kome sede I pretstavnici države da bi to nezadovoljstvo u jednom trenutku moglo da kulminira. Međutim, niko do sada od radnika, naših članova, nije tražio bilo kakav protest, a kamoli blokadu puta. Potpuno sam siguran da to nije ideja sindikata ASNS, niti Samostalnog sindikata. U razgovoru sa njihovim pretstavniciam dobio sam uveravanje da oni nemaju nikakve veze sa pominjanom vešću-rekao je Maksić. Generalni direktor kompanije Goran Trajković, sa čuđenjem pita kome je palo na pamet da, Jumko ponovo gura u ambis, ako se zna da preduzeće do pre tridesetak dana, više od dve godine nije radilo, potresano štrajkovima, tranzicijom I nerešenim statusom. U saopštenju za javnost koje je potpisao on, ali I pretstavnici svih sindikata Jumka između ostalog stoji: -Rukovodstvo I sindikati HK ”PK JUMKO" Vranje se u potpunosti ograđuju od svega što je povodom blokada u javnosti tokom jučerašnjeg dana rečeno. Proces proizvodnje se odvija u smanjenom obimu, kao što je I planirano, I svi angažovani radnici su na svojim radnim mestima. Pretpostavljamo da se iza ovakvih zlonamernih glasina kriju određene političke strukture, koje žele da iskoriste problem Jumka za dobijanje političkih poena. Drugi mogući izvor ovakvih dezinformacija su proizvođački lobiji iz zemalja u okruženju I domaći uvozni lobiji, kojima ne ide u prilog Jumkov povratak na tržište. Na kraju, izražavamo nezadovoljstvo neprofesionalnim izveštavanjem pojedinih medija, koji su svoju vest bazirali na neproverenim informacijama- kaže se u saopštenju. Radnic,i koji su trenutno u proizvodnji, a ima ih oko 300 za svoju nameru o blokadi čuli su preko Telelevizije B92. Kako saznajemo, oni jesu nezadovoljni što im još uvek nije plaćeno to što su radili proteklih četrdesetak dana, ali ni jednog trenutka nisu pomišljali na štrajk. Ostaje nejasno ko ih je pozvao u igru, koja je ovih dana vrlo česta u Srbiji, I koja se zove ” mi blokiramo put, Vi ispunite zahteve". Nezadovoljni radnici različitih preduzeća, poljoprivrednici I svi ostali, svoja prava ostvaruju zaustavljajući saobraćaj na auto putu, uglavnom u sopspstvenoj organizaciji. I dok ima onih, koji misle da je to jedini način da se sa Vladom trenutno reši njihov status, drugi, I veći neprijatelji aktuelnoj vlasti, ističu da takve metode samo urušavaju I onako poljuljani ugled Srbiji. Do ovog trenutka nismo uspeli da saznamo ko je Televiziju B92, obavestio o namerama radnika, ali se stiče utisak da su neki dokoni sugrađani rešili da se malo poigraju sa državom na više nego neozbiljan način sa važnom stvari. Blokadom auto-puta, za čiju dozvolu sundikati u Evropi I svetu posežu tek u najradikalnijim okolnostima, dva meseca ranije najavljujući takav protest. Inače, posle brojnih previranja I najava država je I zvanično postala većinski vlasnik Jumka od pre dva meseca. Podsećamo da je od obaveza države prema Jumku u vidu socijalnog programa, preduzeću uplaćeno oko 210 miliona dinara od predviđenih 750 miliona dinara. Konkretna sredstva u zavisnoti od godina radnog staža do danas je dobilo oko 800 radnika koji su se dobrovoljno prijavili za socijalni program. Planirano je da Jumko nastavi svoju proizvodnju uz obilatu pomoć države sa oko 3.800 radnika, dok će ostali biti sagledani kroz obećani socijalni program. Većina naših sugrađana u anketi O.K. radija, ”da li je blokada puta jedino rešenje nastalih problema u Srbiji“ ističe da uz dužno poštovanje prema radnicima, koji se bore za svoju egzistenciju to nije način da se ostvaruju prava onih kojima je ”dogorelo do noktiju“. Oni su pozvali sve nadležne državne faktore, sindikate, ali i nezadovoljne da Srbiju ne uvlače u dodatne probleme, učestalim blokadama saobraćaja.
Vrati se na kategoriju Lokalne vesti
Vulgarni, uvredljivi i komentari u kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje, neće biti objavljeni. Mišljenja izneta u komentarima su privatna mišljenja autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije OK Radija.