Sir od mleka buše ponovo na trpezama u Vranju

Lokalne vesti - Ponedeljak 22.02.2021 - 10:45

Balkansko goveče ili buša, gotovo je iščezlo sa ovog podneblja, ali od nedavno ovih životinja ima i u okolini Vranja, te je sir od njihovog mleka delikates koji se mesecima unapred naručuje.

FOTO: S.Tasić/OK Radio FOTO: S.Tasić/OK Radio

Buše je nedavno počeo da gaji Nenad Ordić, u selu Preobraženje, na desetak kilometara od Vranja.

Ordić je počeo i probnu proizvodnju atohtonog belog sira koji pravi od mleka dobijenog od krava rase buša, dodajući  i mleko balkanske dugodlake koze, takođe autohtone životinje.


Čim je ovo mleko i sir, koji ukusom podseća na kajmak, ponudio kupcima usledila je takva potražnja, da on još uvek ne može da proizvede količine koje bi mogao da proda.

Imajući to u vidu Ordić je odlučio da krene u ozbiljniju i organizovaniju proizvodnju sira i mleka.

Iako je zbog pandemije virusa korona sve neizvesno, Ordić ne odustaje od ulaganja, jer sir i kiselo mleko, naročito traže oni koji su prežežali koronu, ali i ostali, pokušavajući da ojačaju svoj imunitet.


- Bez obzira što buša daje samo od tri do 3,5 litra mleka dnevno i što se teško privikava na štalski način držanja jer je reč o poludivljoj životinji, a pogotovo na mužu, odlučio sam da nabavim još četiri do pet krava ove rase.

Želim da proširim proizvodnju i podmirim potražnju mušterija za ovim mlečnim proizvodima
- kaže Ordić.

Krave rase buša još uvek ima u Makedoniji, ali ih je u Srbiji veoma teško naći.

Buše su gotovo istrebljene u vreme pojave bolesti kvrgavosti kože kada su proglašena za prenosioca ove zaraze.


Zato cena jednog grla buše danas dostiže cenu od 800 evra, a sir oko 600 dinara. Mleko i meso ove rase su deliktes koji traže probirljivi kupci, tako da postoji potencijal za dalji rast broja životinja u čitavoj Srbiji.

Otpornost, zdravlje, prilagođenost surovim uslovima i izražen materinski instikt glavne su karakteristike buše.

Odrasla grla retko teže više od 300 kilograma. Mleko buše ima izuzetno visok sadržaj suve materije u sebi i spečifičan odnos masnih kiselina u mesu, što mu daje poseban kvalitet.

S.T.

OK Radio

Vrati se na kategoriju Lokalne vesti

Komentari

Vulgarni, uvredljivi i komentari u kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje, neće biti objavljeni. Mišljenja izneta u komentarima su privatna mišljenja autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije OK Radija.

Ostavite komentar:

Ime:
Email:
Komentar: