U VRANJU BEZ OBUSTAVE NASTAVE

Lokalne vesti - Utorak 14.06.2005 - 15:20

Glavni odbor Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije doneo je odluku o štrajku upozorenja, koji će se održati u utorak, 14. juna 2005. godine. U 560 škola, članica ovog sindikata toga dana neće biti održan prvi čas u prepodnevnoj i popodnevnoj smeni, a štrajkači zahtevaju potpisivanje posebnog kolektivnog ugovora i sprečavanje otkaza pre sprovođenja racionalizacije škola i usvajanja socijalnog programa. Prosvetari smatraju da proces nepotpisivanja posebnog kolektivnog ugovora traje već tri godine. Najpre je sa prethodnim ministarstvom dogovoreno iz kojih elemenata će se sastojati poseban kolektivni ugovor, a onda u narednih godinu i po on nije potpisan od strane ministarstva. Za to vreme je počela racionalizacija u školama, ali bez socijalnog programa. Zorica Vujisić koordinator sindikata "š"šNezavisnost"š"š u Pčinjskom okrugu za O.K. radio kaže da u ministarstvu ne postoji dobra volja da se taj kolektivni ugovor potpiše koji će sadržati odrednice ko će se proglasiti tehnološkim viškom. "“ Ono što je za nas bitno to je taj kolektivni ugovor. Po zakonu šest meseci od usvajanja Zakona o radu treba da se potpiše kolektivni ugovor. Međutim, tu nešto ne štima. Onaj stari tekst ugovora koji su sindikati pripremili 2003. nije u skladu sa zakonom. A nema dobre volje u Ministarstvu prosvete da se zajednički uradi taj tekst ugovora pa da se potpiše. Taj kolektivni ugovor treba da sadrži kriterijume na osnovu kojih se neko proglašava viškom. To treba da se reguliše, a mi to nemamo, kaže Vujisić. Ona napominje da će Glavni odbor sindikata zasedati 20. juna ove godine na kome će se odlučiti kakav će se stav zauzeti u vezi najvaljenog otpuštanja viška radnika od strane ministra prosvete Slobodana Vuksanovića. "“ Na Glavnom odboru će se zauzeti neki stav ukoliko ima najava o otpuštanju radnika. Ministar je izjavio da neće biti otpuštanja i da su oni napravili neki program koji će obuhvatiti sve u obrazovanju i da otpuštanja neće biti, rekla je Vujisić. Prosvetari smatraju da postoji razlika između racionalizacije i otkaza. Povećanjem fonda časova, a trenutni fond časova u neposrednom radu sa decom je 20 a od septembra biće 24, na neki način je otpuštanje. Ukoliko dođe do otpuštanja radnika, to bi trebalo da se uradi na osnovu pravilnika o tehnološkom višku, kaže jedan od prosvetnih radnika u Ekonomskoj školi. Ovaj štrajk upozorenja trajaće samo jedan dan. Ukoliko ministar prosvete nastavi da ignoriše njihove zahteve, Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije najavljuje da u septembru neće početi školsku godinu.

Vrati se na kategoriju Lokalne vesti

Komentari

Vulgarni, uvredljivi i komentari u kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje, neće biti objavljeni. Mišljenja izneta u komentarima su privatna mišljenja autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije OK Radija.

Ostavite komentar:

Ime:
Email:
Komentar:
 //