Vranje sedmi grad u regionu po zagađenosti vazduha

Lokalne vesti - Utorak 11.02.2025 - 10:21

U prvih 40 dana ove godine šest gradova u Srbiji već je “probilo” limit zagađenja vazduha PM 10 česticama za ovu godinu.

Foto: xEco Foto: xEco
Uz Zaječar, Kruševac i Valjevo do 10. februara i Prokuplje, Šabac i Užice prekoračili su zakonom dozvoljenih 35 dana sa koncentracijom suspendovanih čestica PM10 u vazduhu većom od 50 mikrograma po kubnom metru.
 
Podsetimo, PM10 čestice su smeša dima, čađi i kiselina sa teškim metalima poput olova, kadmijuma, nikla i arsena. Promer ovih čestica manji je od 10 mikrona. Nastaju kao posledica grejanja, saobraćaja i industrijskih aktivnosti.
 
Dejan Lekić, tvorac ove aplikacije i jedan od članova Nacionalne ekološke asocijacije već danima ukazuje na to da se iz dana u dan povećava broj gradova sa povećanim zagađenjem vazduha.
 
“U ovim gradovima, vazduh će za celu 2025. biti ocenjen kao III kategorija, odnosno prekomerno zagađen. To će saznati u izveštaju koji se obično objavljuje u drugoj polovini 2026. godine”, naveo je on u objavi na Linkedinu.
 
Zakon o zaštiti vazduha propisuje da srednja dnevna granična vrednost čestica PM10 može premašiti 50 mikrograma po kubnom metru samo 35 puta godišnje.
 
Vazduh zagađen i u regionu
 
Zahvaljujući aplikaciji xEco, možemo i da pratimo kvalitet vazduha u regionu. Za sada su godišnje koncentracije PM10 prekoračene, pored navedenih gradova u Srbiji, i u Maglaju u Bosni i Hercegovini. Ta merna stanica je zabeležila 37 dana sa koncentracijama PM10 većim od 50 mikrograma po kubnom metru.
 
Godišnje granične vrednosti za PM2.5 ne možemo primeniti samo na zimske mesece. Ipak, mogu se izdvojiti mesta sa državnim monitoringom kvaliteta vazduha u zemljama bivše Jugoslavije koja su zabeležila najviše koncentracije u prvih 40 dana 2025. godine. U Srbiji prednjače Zaječar, Novi Pazar i Negotin, a prati ih Sarajevo u Bosni i Hercegovini. U top 10 su još i severnomakedonski gradovi Kičevo i Strumica.
 
Ilustracije radi, godišnji limit za koncentracije PM2.5 čestica u Srbiji, Bosni i Hercegovini, Severnoj Makedoniji i Crnoj Gori iznosi 25 mikrograma po kubnom metru. Evropska unija je prošle godine pooštrila standarde kvaliteta vazduha, te je dozvoljena godišnja koncentracija za PM2.5 spuštena sa 25 na 10 mikrograma po kubnom metru. Svetska zdravstvena organizacija je još 2021. snizila svoju preporuku za maksimalne koncentracije zagađujućih materija bezbedne za zdravlje ljudi na pet mikrograma.
Ok Radio

Vrati se na kategoriju Lokalne vesti

Komentari

Vulgarni, uvredljivi i komentari u kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje, neće biti objavljeni. Mišljenja izneta u komentarima su privatna mišljenja autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije OK Radija.

Ostavite komentar:

Ime:
Email:
Komentar:
 //