Nacionalne vesti - Utorak 18.03.2025 - 09:27
VLADA Srbije proglasila je utorak, 18. mart za Dan žalosti zbog stravične tragedije, požara u diskoteci u Kočanima u Severnoj Makedoniji, u kome je 16. marta oko tri sata nastradalo 59 osoba, dok je prema poslednjim informacijama povređeno 155 ljudi.
Foto: Društvene mreže
Dan žalosti se, prema zakonu, proglašava posle naročito teške nesreće koja za posledicu ima smrt, ranjavanje, ili teško oštećenje zdravlja većeg broja ljudi, ili u slučaju smrti visokog državnog funkcionera.
Koliko traje dan žalosti
Dan žalosti traje onoliko dugo koliko se odredi odlukom o proglašenju i trajanju dana žalosti, ali ne može trajati duže od tri dana. Otpočinje u ponoć, a završava se u ponoć onog dana koji je određen za poslednji dan dana žalosti.
Šta su čije obaveze za Dan žalosti
Organi i organizacije, kao i druga pravna lica koja ističu zastavu, dužna su da u vreme dana žalosti zastavu Srbije spuste na polovinu jarbola, odnosno koplja, uz odgovarajuće osvetljenje noću.
Radiodifuzne organizacije za informisanje javnosti na teritoriji Republike Srbije, dužne su da u svojim programima, uključujući i emisije namenjene inostranstvu, na dan proglašenja dana žalosti:
Emituju odluku o proglašenju dana žalosti i o programu njegovog obeležavanja koju donosi nadležni organ Republike Srbije ili telo koje on odredi.
Obaveste javnost o skupovima sećanja koje povodom dana žalosti organizuju nadležni organi Republike Srbije ili tela koja ona odrede.
Umesto humorističkih, zabavnih, folklornih i drugih emisija sa zabavnom i narodnom muzikom, emituju muziku i emisije prikladne danu žalosti.
Usklade detaljnu programsku šemu u vreme dana žalosti.
Novinsko-izdavačke organizacije koje izdaju dnevne novine dužne su da na dan žalosti svoje listove odštampaju u crnoj boji, navodeći na prvoj strani odluku o proglašenju dana žalosti i proglašenju njegovog obeležavanja.
U obrazovnim ustanovama dan žalosti obeležava se minutom ćutanja na prvom času nastave, a program nastave muzičkog obrazovanja prilagođava se danu žalosti.
Muzeji, pozorišta, bioskopi, organizacije koje imaju muzičko-scenske programe, arhive i druge ustanove u oblasti kulture obavezni su da svoje programe prilagode danu žalosti.
Dan žalosti u sportskim halama, na stadionima i igralištima obeležava se spuštanjem na pola jarbola ili na pola koplja zastava Srbije i sportskih klubova. Pre početka sportske manifestacije, sudija zviždukom pištaljke označava početak i završetak odavanja pošte minutom ćutanja, i prikladnih poruka kojima se odaje pošta nastradalim u nesreći zbog koje je proglašen dan žalosti.
Zabrane i kazne
Za vreme dana žalosti je zabranjeno emitovanje narodne i zabavne muzike, odnosno održavanje programa zabavnog karaktera na javnim mestima.
Nadzor nad sprovođenjem ovog Zakona o obeležavanju dana žalosti obavlja MUP, i resorna ministarstva kulture, informisanja i obrazovanja.
Za kršenje navedenog zakona predviđena je kazna od 50.000 do 200.000 dinara za pravna lica, odnosno od 2.000 do 10.000 dinara za fizička lica.
Požar u diskoteci u gradu Kočani
Podsetimo, veliki požar izbio je oko tri sata ujutru u diskoteci u gradu Kočani u Makedoniji u kojoj je bilo 1.500 ljudi, a prema rečima ministra policije, Pančeta Toškovskog, požar je nastao zbog upotrebe pirotehničkih sredstava.
Prema najnovijim informacija, stradalo je najmanje 59 ljudi, a ima i oko 155 povređenih. Deo povređenih je smešten u bolnici u Kočanima, dok su ostali prevezeni u skopske bolnice.
Povređeni u požaru u diskoteci u Kočanima jutros su stigli su helikopterom u gradsku opštu bolnicu "8. septembar" u Skoplju.
Večernje novosti/ Blic
Vrati se na kategoriju Nacionalne vesti