Krizni štab traži pooštravanje mera, potpuno zatvaranje ugostiteljskih objekata?

Nacionalne vesti - Petak 12.02.2021 - 12:53

Ako broj novozaraženih nastavi da raste, medicinski deo Kriznog štaba tražiće sledeće sedmice da se epidemiološke mere zategnu, a konkretan predlog biće da se privremeno potpuno zatvore ugostiteljski objekti, uključujući i one u hotelima, pišu Novosti.

Očekuje se porast broja zaraženih posle praznika FOTO: Profimedia Očekuje se porast broja zaraženih posle praznika FOTO: Profimedia
Iako i sa porastom broja obolelih imamo gotovo četiri puta manje pozitivnih na virus korona nego u najtežim danima ovog talasa, po proceni medicinskog dela Kriznog štaba epidemiološka situacija nije dobra i "ide" ka pogoršanju.
 
To je ocena na osnovu dva kriterijuma - porasta broja zaraženih, i onog još važnijeg - velikog broja hospitalizovanih.
 
U internoj komunikaciji članovi Kriznog štaba, prema saznanjima Novosti, ovih dana najviše analiziraju puteve širenja zaraze, a zaključak je da su "žarišta" puni hoteli u zimskim centrima i ugostiteljski objekti generalno, koji uglavnom poštuju radno vreme, ali ne i protivepidemijske mere, naročito ne onu koja se odnosi na dozvoljeni broj osoba prema kvadraturi.
 
Izričito smo rekli da ne dozvoljavamo da se u pretećoj epidemiološkoj situaciji bilo šta od mera popušta, rekao je za Novosti Mijomir Pelemiš, infektolog i član Kriznog štaba. 
 
Očekuje se porast broja zaraženih posle praznika
 
Broj obolelih od virusa korona raste, a samim tim i potreba za hospitalizacijom, izjavio je danas direktor Klinike za infektivne bolesti KCS Goran Stevanović i najavio da će tokom praznika biti duplirane smene u kovid ambulantama jer se očekuje povećanje pregleda.
 
Dr Stevanović je, nakon sastanka ministra zdravlja Zlatibora Lončara sa direktorima kovid bolnica, izrazio zabrinutost zbog porasta broja novozaraženih, nakon trenda opadanja broja novoobolelih.
 
Podsećajući da su iz kovid sistema izašli KBC Zvezdara i KBC Bežanijska kosa, Stevanović je kazao da nažalost nema mogućnosti da još neka bolnica pređe u nekovid, odnosno redovan režim rada.
 
Ukazao je i na to da sada su kod pacijenata teže kliničke slike sa neizvesnijim ishodom lečenja.
 
"Ono što nas brine su posledice na duže staze, kada govorimo o kovidu to je do nedelju dana. Primećeno je da jedan broj inficiranih ima konekcije sa slobodnim aktivnostima, zimovanjima, sportskim manifestacijama skijanja, kao i da disciplina popušta", kazao je dr Stevanović.
 
Kaže da je sada prelomni trenutak da se situacija stabilizuje ili da bude još teža i u tom smislu apeluje na sve da se pridržavaju mera i daju vakcinaciji vremena da počne da reaguje i zaštiti stanovništvo kako bismo se svi vratili normalnom životu.
 
"Znamo da je građanima dosta restriktivnih mera, sve ovo traje godinu dana, ali tako je i ljudima koji rade u kovid sistemu i koji se i preko svojih mogućnosti trude da pomognu svima", naveo je dr Stevanović.
 
Ukazuje na to da prva primljena doza vakcine ne garantuje zaštitu i da je za to potrebna i druga doza.
 
Navodeći da postoje pacijenti koji su se inficirali posle prve primljene doze, dr Stevanović kaže da tu infekciju nije izazvala vakcina, već da vakcina nije imala dovoljno vremena da deluje i zaštiti.
 
Apelovao je na sve koji planiraju da provedu predstojeće praznike, odnosno četiri dana na nekoj planini i odmoru, da se pridržavaju mera.
 
Ističe da za one koji rade u kovid sistem nema praznika i dodaje da su smene duplirane jer se očekuje veći broj obolelih.
OK Radio, mediji

Vrati se na kategoriju Nacionalne vesti

Komentari

Vulgarni, uvredljivi i komentari u kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje, neće biti objavljeni. Mišljenja izneta u komentarima su privatna mišljenja autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije OK Radija.

Ostavite komentar:

Ime:
Email:
Komentar: