Stalna etnološka postavka Narodnog muzeja “Vranjska gradska kuća s kraja 19. i početka 20. veka”, u zgradi Selamluka, ima veliki broj autentičnih aparata i tehnike, koji vraćaju u neka minula vremena.
Foto: S.Tasić/OK Radio
Jedan od njih je i frižider bez struje, tzv. ajskasna, koji je deo postavke u nekadašnjoj vranjskoj kuhinji.
Ajskasne predstavljaju vrstu frižidera koja je bila deo pokućstva pre nastanka modernih električnih, rashladnih uređaja za čuvanje namirnica.
S obzirom na godišnje doba, kao I temperature poslednjih dana, nekadašnji frižider je veoma interesantan i privlači pažnju mnogih koji tokom leta obilaze muzeje u Vranju.
- U kuhinji je i frižider, koji je radio bez struje. U jednu komoru se stavljao led, koji su majstori donosili, a koji je dovožen sa planine, a u drugu pored, stavljane su namirnice.
Kad se led otopi postojala je česmica kroz koju je oticala voda.
Ljudi se još sećaju kako su donosili led na konjskim tovarima i ta ledara smeštala se u podrumu današnjeg pozorišta - kaže Iva Laković, kustos i autorka stalne etnografske postavke.
Ajskasne su se pojavile početkom 19. veka, a izumeo ih je američki farmer Tomas Mur 1802. godine zbog potrebe transporta maslaca od njegove kuće do pijace. Od sredine 19.veka počela je njihova masovna proizvodnja.
Led je u ajskasnama mogao da se održi otprilike dva dana.
S.T.
Vrati se na kategoriju U fokusu
Vulgarni, uvredljivi i komentari u kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje, neće biti objavljeni. Mišljenja izneta u komentarima su privatna mišljenja autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije OK Radija.