Kako se leče i kako otklanjaju mentalni poremećaji kod dece

U fokusu - Petak 15.11.2024 - 10:22

Lečenje mentalnih poremećaja uveliko zavisi od vrste poremećaja koji se kod deteta javlja, od stepena izraženosti simptoma, kao i od stepena u kome simptomi utiču na detetovo svakodnevno funkcionisanje kod kuće, u društvu ili u školi, ukazuje Aleksandra Ilić, psiholog u OŠ “Vuk Karadžić”.

Foto: S.Tasić/ OK Radio Foto: S.Tasić/ OK Radio

Najčešće se mentalni poremećaji kod dece leče psihoterapijom ali, zavisno od vrste poremećaja, nekada je neophodno uključiti i farmakoterapiju kao i porodičnu terapiju odnosno rad sa celom porodicom u kojoj dete odrasta.

OK Radio: Postoji li prevencija za mentalne poremećaje kod dece?

Ilić: Prevencija mentalnih poremećaja kod dece je veoma važna i smanjuje rizik od mentalnih poremećaja, poboljšava ukupno blagostanje deteta i povećava šanse za uspeh u školi i društvenom životu.

Prevencija mentalnih poremećaja uključuje razvijanje zdravih navika i zdravih stilova života, podršku u porodici i pružanje resursa za emocionalnu podršku.

OK Radio: Ko sve može da deluje preventivno?

U okviru prevencije, pored Domova zdravlja, Instituta za mentalno zdravlje, kao i medija, značajnu ulogu ima i škola koja može razviti svoje programe prevencije koji obuhvataju radionice sa učenicima, predavanja i edukacije o zdravim stilovima života, programe vršnjačke podrške, nastavu i treninge o mentalnom zdravlju.

Ovi programi omogućuju deci da bolje razumeju i svoje i tuđe emocije, uče ih o empatiji, načinima pronalaženja ali i pružanja podrške, samokontroli i vladanju sobom, svojim emocijama i ponašanjem. Uče ih kako da razviju zdrave odnose, kao i razvijanju adaptibilnih i funkcionalnih mehanizama odbrane i veštinama i načinima za suočavanje sa frustracijama i stresom.

OK Radio: Koliko društvo, konkretno u Vranju, pruža podršku i ima razumevanje za ove probleme?

Ilić: Kao i u svakoj maloj sredini kakva je naša, nažalost, još uvek su mentalni poremećaji tabu tema, problemi i teškoće sa mentalnim zdravljem nešto o čemu se ne govori, a odlazak kod psihologa, psihoterapeuta ili psihijatra najčešće „znak da si lud“.

Ne mogu da kažem da pomaka nema u odnosu na period od pre 20, 30 godina ali smatram da taj je taj pomak izuzetno mali i da napredak na tom polju kreće izuzetno sporo.

Problemi se prikrivaju i roditelji najčešće reaguju kada poremećaj uzme maha i kada se radi samo na posledicama, a ne i na uzroku nastalog problema.

OK Radio: Kako da pomognu deca sebi kad ih boli duša?

Ilić: Nažalost, mora da se dese strašne tragedije i potresi društva kako bismo se rasvestili da je polje mentalnog zdravlja nešto na čemu je prioritet raditi u kontinuitetu i sa svim raspoloživim resursima.

Kada vas nešto na telu boli, bez problema zakažete odlazak kod lekara. Zbog čega se ustručavate da pomognete sebi i kada vas boli duša?

 

Ovaj medijski sadržaj sufinansiran je sredstvima iz budžeta grada Vranja. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu, nužno ne odražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva. 


 

OK Radio

Vrati se na kategoriju U fokusu

Komentari

Vulgarni, uvredljivi i komentari u kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje, neće biti objavljeni. Mišljenja izneta u komentarima su privatna mišljenja autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije OK Radija.

Ostavite komentar:

Ime:
Email:
Komentar: