PSIHOLOG ALEKSANDRA ILIĆ: Mentalno zdravlje dece u Vranju nikada nije bilo osetljivije

U fokusu - Utorak 12.11.2024 - 13:48

Više od 2.170 stručnih saradnika svih osnovnih i srednjih škola u Srbiji, uključujući i one u Vranju, tokom ove godine, završili su program obuke „Unapređivanje kompetencija zaposlenih u sistemu obrazovanja u oblasti zaštite mentalnog zdravlja mladih“, koju realizuje Ministarstvo prosvete, u saradnji sa Institutom za mentalno zdravlje i Zavodom za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja.

Foto: S.Tasić/ OK Radio Foto: S.Tasić/ OK Radio

Među 2.170 stručnih saradnika su školski psiholozi i pedgaozi, a jedna od njih je i Aleksandra Ilić, psiholog u OŠ “Vuk Karadžić” u Vranju.

U prvom, od još nekoliko, intervjuju za OK Radio u vezi ove osetljive teme, Aleksandra govori o mentalnom zdravlju dece uopšte, razlici između mentalnog zdravlja najmlađih i odraslih, ali i o mentalnom zdravlju dece u Vranju.

OK Radio: Šta je mentalno zdravlje dece? Kako se definiše?

Ilić: Mentalno zdravlje dece podrazumeva blagostanje u svim oblastima funkconisanja (u emocionalnoj, socijalnoj i kognitivnoj sferi) i odsustvo mentalnih poremećaja. Dakle, mentalno zdravlje se odnosi na to kako se dete ponaša, razmišlja i reguliše svoja osećanja.

OK Radio: Koje su razlike između mentalnog zdravlja dece i odraslih?

Ilić: Razlike između mentalnog zdravlja dece i odraslih ogledaju se prvenstveno u nivoima zrelosti psihičkog „aparata“, razlikama u emocionalnim reakcijama, načinu na koji osoba doživljava sebe i druge, kao i drugačijim mehanizmima odbrane koje osoba koristi u svakodnevnom funkcionisanju.

OK Radio: Kakvo je mentalno zdravlje dece u Vranju, posmatrano kroz primer vaše škole?

Ilić: Mentalno zdravlje dece u Vranju nikada nije bilo osetljivije. U današnje vreme, roditelji podižu decu najčešće „pod staklenim zvonom“.

Decu štite od svih frustracija koje život prirodno nameće kao način da osoba razvije mehanizme odbrane i adaptivne načine funkcionisanja koji će mu, kasnije u životu, omogućiti da se adekvatno nosi sa svim stresovima i izazovima koje život neminovno nosi.

Možda bismo to mogli uporediti sa situacijama kada malo dete trči. Ukoliko ga sprečavate u tome ili držite uvek za ruku, dete neće naučiti da stavi ruke ispred sebe prilikom pada, kako bi zaštitilo glavu.

Ukoliko ga štitimo i od najmanjih frustracija kada je malo, dete neće razviti mehanizme da se bori sa većim frustracijama i stresovima kada poraste. Bez frustracije, nema ni razvoja.

Ukoliko dete „uljuljkate“ u jednu istu sredinu u kojoj nema izazova, dete će stagnirati, a svaki veći stres doživeti kao strašan udar sa kojim neće moći da se nosi i podnese, što će automatski dovesti i do psihičke nestabilnosti.

Danas roditelji pripremaju decu samo za život u porodici, a ne i za život u društvu. A deca neminovno odlaze.

Odlaze u svet u kome ih niko neće maziti, ljuljati i ispunjavati im sve želje. A kada uđu u realan svet, a ispunjenje želja izostane, osoba će izrasti u nesigurnu i nezadovoljnu osobu, kivnu na sebe i druge.  

OK Radio: Radite na istraživanju o mentalnom zdravlju dece, na projektu koji sprovodi Ministarstvo prosvete. Recite nam o čemu se tačno radi i jeste li došli već do nekih zaključaka tokom istraživanja?

Ilić: U okviru Projekta krizne psihosocijalne podrške zajednici Radne grupe Vlade Republike Srbije za podršku mentalnom zdravlju i sigurnosti mladih, Institut za mentalno zdravlje sprovodi istraživanje pod nazivom “Studija prevalencije psihičkih poremećaja kod dece i adolescenata u Republici Srbiji”, koje je podržano od strane Ministarstva prosvete Republike Srbije, a saglasnost za sprovođenje ovog istraživanja dao je Etički odbor Medicinskog fakulteta u Beogradu.

Ovo istraživanje predstavlja studiju preseka na nacionalno reprezentativnom uzorku učenika osnovnih i srednjih škola (11-19 godina). Istraživanje se obavlja u školama širom Srbije. Iz baze svih osnovnih i srednjih škola uzorkovano je 80 osnovnih i 65 srednjih škola.

Istraživanje ima za cilj da ispita da li kod dece i mladih postoje problemi u vezi sa tim kako se osećaju, misle i ponašaju, a koji problemi im otežavaju da funkcionišu dobro, da ostvare svoje želje i planove i da održe dobar odnos sa svojom okolinom.

Prva faza istraživanja, koju obavljaju stručni saradnici u školama, privodi se kraju, nakon koje kreće druga faza istraživanja u kojoj će učešće uzeti profesionalci iz Instituta za mentalno zdravlje u Beogradu.

Nažalost, do dobijanja konačnih rezultata, zaista nisam u mogućnosti da izveštavam o bilo kakvim utiscima ili zaključcima istraživanja.

 

Ovaj medijski sadržaj sufinansiran je sredstvima iz budžeta grada Vranja. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu, nužno ne odražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva. 
 

OK Radio

Vrati se na kategoriju U fokusu

Komentari

Vulgarni, uvredljivi i komentari u kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje, neće biti objavljeni. Mišljenja izneta u komentarima su privatna mišljenja autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije OK Radija.

Ostavite komentar:

Ime:
Email:
Komentar: