Ovogodišnja kampanja povodom obeležavanja 10. oktobra, Svetskog dana mentalnog zdravlja organizuje se na inicijativu Svetske federacije za mentalno zdravlje, organizacije Ujedinjeni za globalno zdravlje i Svetske zdravstvene organizacije u partnerstvu sa ministarstvima zdravlja i organizacijama civilnog društva širom sveta.
Foto: OK Radio
Ove godine Svetski dan mentalnog zdravlja, obeležava se pod sloganom: „Promocija mentalnog zdravlja na radnom mestu “, kažu iz Zavoda za javno zdarvlje u Vranju.
- Svetska zdravstvena organizacija povodom obeležavanja Svetskog dana mentalnog zdravlja ističe koliko je važna prevencija mentalnih poremećaja i očuvanje mentalnog zdravlja na radnom mestu.
Bezbedno i zdravo radno okruženje može delovati kao zaštitni faktor za mentalno zdravlje. Nepovoljni uslovi rada utiču na mentalno zdravlje, ukupan kvalitet života i produktivnost na poslu - kažu iz ZZJZ u Vranju.
Oni ističu i ključne poruke povodom Svetskiog dana mentalnog zdravlja. A one su:
- Ostvarivanje prava na rad, kao jednog od fundamentalnih ljudskih prava doprinosi poboljšanju i očuvanju mentalnog zdravlja.
- Procenjuje se da 15 odsto radno sposobnog stanovništva ima neki mentalni poremećaj.
- Loše mentalno zdravlje može dovesti do smanjene produktivnosti na radnom mestu. Samo depresija i anksioznost dovode do gubitka od 12 milijardi radnih dana svake godine.
- Kod 60 odsto svetske populacije koja je zaposlena potrebno je obezbediti povoljne uslove za rad kako bi zaštitili i očuvali mentalno zdravlje.
- Nedostatak podrške osobama sa mentalnim problemima negativno utiče na njihovo samopouzdanje i radnu sposobnost.
- Podržavajuće radno okruženje podstiče dobro mentalno zdravlje, pružajući osećanje produktivnosti, unutrašnjeg zadovoljstva i motivisanosti za rad.
- Akcije za unapređenje i zaštitu mentalnog zdravlja na poslu trebaju da se sprovode uz zajedničko uključivanje zaposlenih, pogotovu onih koji imaju životno iskustvo u suočavanju sa problemima u vezi sa mentalnim zdravljem, njihovih poslodavaca i osoba zaduženih za bezbednost i zdravlje na radnom mestu.
- Važno je pružiti priliku svakome da napreduje na poslu i u životu. Svako može da preuzme korake kako bi zaštitio i unapredio svoje mentalno zdravlje uz pomoć naučenih tehnika za prepoznavanje i upravljanje stresom na poslu kroz pozitivno razmišljanje, planiranje i organizaciju vremena, uspostavljanje zdravih navika poput redovne fizičke aktivnosti i pravilne ishrane.
- Ukoliko je potrebno može se potražiti podrška prijatelja od poverenja, člana porodice, kolege, nadređenog ili stručnog lica.
Svake godine se povodom obeležavanja Svetskog dana mentalnog zdravlja u Republici Srbiji organizuju različite zdravstveno promotivne aktivnosti kao što su tribine, okrugli stolovi, izložbe, radionice, interaktivna predavanja, aktivnosti na otvorenom itd.
Takođe, povodom Svetskog dana mentalnog zdravlja, oglasio se i Zlatibor Lončar, ministar zdravlja Srbije, koji je podsetio “da zdravlje nije samo puko odsustvo simptoma bolesti”.
- Zdravlje je pun osećaj blagostanja i subjektivnog zadovoljstva. Dakle nema zdravlja bez mentalnog zdravlja.
Politika Vlade Republike Srbije - zdravlje za sve, temelj je svakodnevne posvećenosti Ministarstva zdravlja razvoju i unapređenju zdravstvenog sistema koji pripada svim građanima ove zemlje.
Država gradi bolnice, zapošljava lekare i medicinske sestre, kupuje skupu opremu, ali ne zaboravlja pojedinca kojem treba podrška. Promocija mentalnog zdravlja, prevencija, rano i pravovremeno lečenje mentalnih smetnji, bez straha i osude danas je živa poruka iz Ministarstva zdravlja, uz obećanje još veće dostupnosti lekara i psihologa u svakom delu naše zemlje - navodi minister Lončar.
Portal pacijenata ezdravlje.gov.rs omogućiće savetovanje, podršku i druge intervencije koje doprinose zaštiti mentalnog zdravlja i tako obogatiti mrežu zdravstvenih službi.
- Zabrinuti roditelji, mladi kojima treba pomoć u školi i burnim vršnjačkim relacijama, ljudi opterećeni zahtevima na poslu i u porodici, naši stariji sugrađani koji su gradili ovu zemlju - svi su nam jednako važni u nastojanju da gradimo zdravu Srbiju i jednako ih shvatamo kao partnere, jer javno zdravlje zavisi od svakog od nas pojedinačno - poručuje ministar Lončar.
On je posebno naglasio da bolest i patnja nisu etikete.
- Ne čine čoveka manje vrednim, već svako zrelo društvo obavezuje na empatiju. Nekada samo pitanje kako si, može spasiti jedan život.
Solidarnost, briga i međusobna povezanost koju jedni drugima dugujemo preduslov su za bolje zdravlje - ukazao je ministar Lončar.
Ovaj medijski sadržaj sufinansiran je sredstvima iz budžeta grada Vranja. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu, nužno ne odražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.
Vrati se na kategoriju U fokusu
Vulgarni, uvredljivi i komentari u kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje, neće biti objavljeni. Mišljenja izneta u komentarima su privatna mišljenja autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije OK Radija.