SRBIJA JE ŠAMPION EVROPE: "Orlovi" pregazili Slovence

Nacionalni sport - Nedelja 29.09.2019 - 20:37

Odbojkaši su treći put šampioni Starog kontinenta. "Orlovi" su u finalu 31. EP u Parizu nadigrali odlične Slovence sa 3:1 (19:25, 25:16. 25:18, 25:20)

Odbojkaši su treći put šampioni Starog kontinenta FOTO: CEV Odbojkaši su treći put šampioni Starog kontinenta FOTO: CEV
Fenomenalni muškarci su se na veličanstven način pridružili damama, koje su pre tri nedelje odbranile evropski tron u Ankari. Ponovljen je i podvig iz 2011, kada su obe naše selekcije, mladići u Beču, devojke u Beogradu, osvojile zlato.

Nemanja Petrić i drugovi su meč počeli stegnuto, prepustili su prvi set Slovencima, a onda su od drugog seta pokazali koliko su moćni. Proradio im je servis, na mreži su bili neprikosnoveni, u napadu raznovrsni i nedodirljivi. Rival je pokušavao da uhvati priključak, ali mogao je samo da Srbima čestita na velikoj pobedi.

Početak nije bio onakav kakav smo priželjkivali. "Orlovima" je malo toga polazilo za rukom. Nisu servirali ubojito, u napadu nisu bili previše lucidni, a na mreži su ih nadigrali Slovenci. Rival je silovitije servirao, poremetio je prijem naših, izvanredno je napadao i blokirao. Slovenci su imali i više raspoloženih igrača od naših. Kod nas je najopterećeniji bio korektor Aleksandar Atanasijević, dok su rivala ka 1:0 u setovima predvodili Čebulj i Gasparini. Urnaut i društvo su se na početku meča bolje snašli, poveli sa 4:2, 5:3, kada su na trenutak Srbi na servis Jovovića nametnuli svoj ritam i preokrenuli na 8:6. Međutim, Slovenci su zahvaljujući servisima Gasparinija vratili vođstvo (9:8), koje su strpljivo uvećavali sve do nedostižnih 20:15.

Glatko izgubljeni prvi set nije nimalo uzdrmao naše asove. "Orlovi" su se u drugom činu razleteli, servirali su, napadali i blokirali kao protiv Francuza u polufinalu i razbili slovenačku odbranu. Protivnik se samo u uvodu seta primakao na 6:5, da bi ih Uroš Kovačević fenomenalnim servisima potpuno poremetio. Tada je proradio i čuveni srpski blok i, dlanom o dlan, bilo je 12:5. Naši nisu popuštali, nastavili su odlično da serviraju, naročito Podraščanin i Lisinac, da napadaju i naročito da blokiraju, jer su na mreži osvojili osam poena, od čega su čak četiri delo korektora Atanasijevića.

Tamo gde su stali u drugom, nastavili su u trećem setu. Razigrani "orlovi" nisu pomišljali nijednog trenutka da se opuste, da dozvole rivalu da nametne svoj ritam. Samo je na početku seta viđena žestoka borba za svaku loptu i rezultatska klackalica. Tako je bilo sve do 7:6, kada su Srbi napravili seriju 4:0 za lepih 11:6. Nastavili su naši da udaraju loptu iz sve snage, da servisima i napadima stvaraju što ubedljiviju prednost. Ali nisu se predavali ni Slovenci, borili su se za svaku loptu, nadali da mogu da uhvate priključak. Srećom, Srbi im to nisu dozvolili, već su u brišućem letu stigli do 2:1 u setovima.

Slovenci su u četvrtom setu krenuli rizičnije, poveli su sa 4:2, kada je na servis-liniju došao Nikola Jovović i ponovo poremetio prijem rivala. Uspeli su naši da povedu sa 6:4. Nije se protivnik predavao sve do 12:11, kada su se Srbi raspucali i servisima i blokom stekli nedostižnih - 20:14. U finišu je došlo do malih čarki, ali je tačku na veliku pobedu stavio Nemanja Petrić izvanrednim smeč-servisom.

SRBIJA - SLOVENIJA 3:1

DVORANA "Bersi" u Parizu. Gledalaca: 12.654. Sudije: Akindži (Turska) i Žile (Francuska).

SRBIJA: Okolić, Kovačević 20, Petrić 12, Ćirović, Peković (libero), Krsmanović, Ivović, Jovović 1, Atanasijević 22, Luburić, Majstorović (libero), Podraščanin 5, Lisinac 11, Todorović. Poeni - napad: 50, blok: 14, servis: 7, greške rivala: 23 (11 iz servisa).

SLOVENIJA: Tonček Štern 2, Pajenk 12, Kozamernik 9, Šket, Gasparini 7, Vinčić 1, Štalekar, Žiga Štern, Klobučar (libero), Kovačić (libero), Videčnik, Urnaut 19, Čebulj 15, Planinšič. Poeni - napad: 40, blok: 10, servis: 6, greške rivala: 23 (15 iz servisa).

SVI TROFEJI

ODBOJKAŠI su na evropskim prvenstvima osvojili 13 medalja: tri zlata, 2001, 2011, i 2019, srebro 1997. i bronze 1975, 1979, 1995, 1999, 2005, 2007, 2013. i 2017.