Ministar trgovine: Trump će ublažiti efekat carina na automobile

Svetske vesti - Utorak 29.04.2025 - 09:57

Američki predsjednik će ublažiti namete na uvezene dijelove koji se ugrađuju u automobile proizvedene u SAD-u i zadržati carine na strane automobile, rekao je ministar trgovine Howard Lutnick.

Foto: Shutterstock Foto: Shutterstock
Administracija predsjednika Donalda Trumpa u utorak će smanjiti efekat automobilskih carina tako što će ublažiti namete na uvezene dijelove koji se ugrađuju u automobile proizvedene u SAD-u i zadržati carine na strane automobile, rekli su dužnosnici, prenosi Hina.
 
“Predsjednik Trump gradi partnerstvo i s domaćim autokompanijama i s našim vrijednim američkim radnicima”, rekao je ministar trgovine Howard Lutnick u saopštenju.
 
“Taj je dogovor velika pobjeda predsjednikove trgovinske politike jer nagrađuje kompanije koje proizvode u SAD-u i istovremeno daje prostora proizvođačima koji su obećali da će investirati u Americi i proširiti proizvodnju.”
 
Udruženja apelovala da se ne uvode carine da dijelove
 
Autokompanije su ranije u ponedjeljak objavile kako očekuju od Trumpa da im pomogne prije puta u Michigan u kojem se nalaze tri velika proizvođača i više od hiljadu kooperanata.
 
Njihova udruženja su ga prošle sedmice pozvala da ne uvodi carine od 25 posto na uvozne autodijelove, jer bi to moglo smanjiti prodaju i povećati cijene.
 
Trump je ranije rekao da će te carine uvesti do 3. maja.
 
Pismo koje su poslale grupe koje predstavljaju General Motors, Toyota Motor, Volkswagen, Hyundai i druge poslano je Lutnicku i ministru finansija Scottu Bessentu.
 
“Većina dobavljača nema dovoljno kapitala da bi se nosili s carinskim poremećajima. Brojni su već u problemima i suočavaju se s prekidom proizvodnje”, piše u pismu u kojem se dodaje da bi “propast jednog mogla dovesti do zaustavljanja cijele automobilske proizvodne linije”.
Agencije

Vrati se na kategoriju Svetske vesti

Komentari

Vulgarni, uvredljivi i komentari u kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje, neće biti objavljeni. Mišljenja izneta u komentarima su privatna mišljenja autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije OK Radija.

Ostavite komentar:

Ime:
Email:
Komentar:
 //