Svetske vesti - Sreda 09.04.2025 - 09:32
Nove američke carine pogodiće skoro ceo svet. Iz Pekinga poručuju: 'Nećemo ustuknuti'.
Foto: Pixabay
Svet se menja i ne izgleda isto kao pre 10, 20 godina, od 9. aprila 2025. biće još drugačiji.
Nove američke carine na uvoz robe za veliki broj zemalja stupile su na snagu 9. aprila, a iz Bele kuće su potvrdili da će Kini, najvećem svetskom izvozniku, biti određen novi procenat - od čak 104 odsto ukupno.
Na listi je i 60 zemalja, koje je Vašington označio kao „najveće prestupnike", koje će se suočiti sa carinama u rasponu od 11 do 50 odsto.
Administracija američkog predsednika Donalda Trampa „gađala" je Peking novim carinama u tri faze: 20 odsto koje su uvedene u martu, dodatnih 34 odsto prošle nedelje, a od danas (9. aprila) carine će biti uvećane za dodatnih 50 odsto.
Na Trampovu prethodnu najavu da će uvesti još 50 odsto carina na uvoz kineske robe, iz Pekinga je odgovoreno da neće popustiti pred
„ucenama" Vašingtona i da će se „boriti do kraja".
Bilo kakve dodatne carine Sjedinjenih Država pokrenuće uzvratne mere na američke robu, poručeno je u saopštenju Ministarstva trgovine Kine.
Odgovor Pekinga je usledio posle Trampove pretnje da će podići carine na kineski uvoz za još 50 odsto kao reakciju na kinesku odluku da uvede isto tolike carine na američku robu.
Amerika je prethodno uvela carine od 54 odsto na kinesku robu, na šta je Kina uzvratila istom merom.
Potom je Tramp na njegovoj društvenoj mreži Istina (Truth Social) poručio da će uvesti dodatne carine Pekingu ako ne poništi odluku o kontramerama.
Pošto je Peking to odbio , Tramp je uveo dodatnih 50 odsto carina - dakle, ukupno 104 odsto.
Kinesko Ministarstvo trgovine prethodno je pozvalo je američkog predsednika da poništi odluku o drastičnom povećanju carina i počne pregovore.
Novinari su ranije pitali Trampa da li razmišlja o „pauzi" u sprovođenju najavljenih odluka, na šta je on odgovorio odrečno.
„Ne razmišljamo o tome. Ima mnogo, mnogo zemalja koje dolaze da pregovaraju sa nama, i to će biti fer dogovori", rekao je Tramp.
Američki ministar finansija Skot Besent, kome je Tramp poverio zadatak da vodi pregovore, rekao je za Foks njuz 7. aprila da se kontramerama Kina „izoluje" i da se nada da će pregovori sa drugim zemljama rezultirati smanjenjem carina za njih.
Uprkos opasnosti po celokupnu svetsku privredu, na šta ukazuju mnogi stručnjaci posle Trampovih odluka, a posebno pretnji od nove runde trgovinskog rata SAD i Kine, azijske berze su 8. aprila počele da se oporavljaju od velikog pada koji su doživele dan ranije.
Tokijski indeks Nikei 225 porastao je za više od šest odsto u utorak ujutro i korigovao se na +5,5 odsto do podneva.
U ponedeljak je pao za 7,8 odsto.
Berze su se donekle oporavile i u Australiji, Južnoj Koreji, Hongkongu i Šangaju.
Istovremeno, hartije od vrednosti na tajvanskoj berzi nastavile su da padaju: njen TAIEKS indeks je pao za još 4,7 odsto do podneva u utorak, 8. aprila.
Hartije od vrednosti u Singapuru su takođe izgubile na vrednosti: tamošnji STI indeks pokazao je pad od 1,55 odsto.
U ponedeljak su berze i u Aziji i u Evropi doživele veliki pad, a samo su američki indeksi, koji su padali prošle nedelje nakon što je Tramp najavio trgovinski rat sa celim svetom, početkom nove nedelje ostali manje-više na istom nivou.
OK Radio, Agencije
Vrati se na kategoriju Svetske vesti