Deca gledala smrt – i crtala je po zidovima

Zabava - Ponedeljak 02.06.2025 - 09:39

U starom Rimu, gladijatori nisu bili samo borci – bili su prave superzvezde.

Foto: imagoDens/Shutterstock Foto: imagoDens/Shutterstock
Njihova popularnost bila je tolika da su čak imali svoje "autograme" – grafite koje su ostavljali obožavaoci. Ovi grafiti, poznati kao libelli gladiatorii, često su uključivali imena gladijatora i broj njihovih pobeda, a ponekad i crteže samih boraca.
 
Jedan od najpoznatijih grafita prikazuje gladijatora murmila sa šlemom sa perjanicom, mačem u desnoj ruci i štitom u levoj, što je detaljno prikazano u radu Alesandre Tafaro sa Britanske škole u Rimu. Ovi grafiti nisu samo umetnički izrazi, već i svedočanstva o društvenoj dinamici i popularnoj kulturi tog vremena.
 
Deca Pompeja: Svedoci i umetnici arene
Nedavna otkrića u Pompeji, posebno u Insula dei Casti Amanti, otkrila su grafite koje su verovatno nacrtala deca. Jedan od crteža prikazuje četiri borca – dva gladijatora i dva bestiari (borce protiv zveri) – u borbi sa divljim svinjama. 
 
Ovi crteži, jednostavni i naivni, verovatno su nastali na osnovu ličnih poseta amfiteatru, što ukazuje na to da su deca bila izložena nasilju gladijatorskih borbi od najranijeg uzrasta.
 
Psiholozi sa Univerziteta u Napulju Federico II analizirali su ove crteže i zaključili da su deca verovatno koristila umetnost kao način da obrade traume izazvane nasiljem koje su svedočili.
 
Ovi grafiti pružaju jedinstven uvid u svakodnevni život i psihološki razvoj mladih Rimljana.
 
Grafiti kao istorijski dokumenti
 
Grafiti u Pompeji nisu samo umetnički izrazi, već i važni istorijski dokumenti.
 
Oni pružaju uvid u društvene norme, ekonomske aktivnosti, političke stavove i svakodnevni život Rimljana.
 
Na primer, u Kući Aniceta pronađen je grafit koji prikazuje haos tokom gladijatorskog spektakla u Pompeji 59. godine nove ere, što je zabeleženo i kod Tacita.
 
Ovi grafiti služe kao svedočanstva o tome kako su Rimljani koristili javne prostore za izražavanje svojih stavova, sećanja i svakodnevnih iskustava.
 
B92.net/Smithsonian Magazine

Vrati se na kategoriju Zabava

Komentari

Vulgarni, uvredljivi i komentari u kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje, neće biti objavljeni. Mišljenja izneta u komentarima su privatna mišljenja autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije OK Radija.

Ostavite komentar:

Ime:
Email:
Komentar:
 //