Veliko otkriće: Pronađena grobnica nepoznatog kralja

Zabava - Četvrtak 20.03.2025 - 12:15

Grobnica nepoznatog kralja otkrivena je u drevnoj nekropoli u Abidosu, saopštilo je Ministarstvo turizma i antikviteta Egipta.

Foto: Shutterstock/Kostyantyn Skuridin Foto: Shutterstock/Kostyantyn Skuridin
Grobnica se nalazi na dubini od 7 metara i sadrži pogrebnu komoru od krečnjaka obloženu ciglama od blata.
 
Komora je originalno bila visoka 5 metara, a stara je oko 3.600 godina, prenosi LiveScience.
 
Nepoznati kralj vladao je tokom takozvanog „Drugog međuperioda“ (od oko 1640. do 1540. pre nove ere), kada je severnim Egiptom vladala grupa nazvana Hiksi, a južni su kontrolisali različiti egipatski kraljevi.
 
"Kraljevo ime originalno je zapisano na slici na zidu, koja je ukrašavala ulaz u pogrebnu komoru. Međutim, hijeroglifski tekst su oštetili pljačkaši grobnica i nije ostalo dovoljno toga da bismo mogli da pročitamo ime", reka je za LiveScience Džozef Vegner, profesor egiptologije i egipatske arheologije na Univerzitetu Pensilvanije, koji je i vodio tim istraživača.
 
Pljačkaši grobnica su opljačkali grobnicu i nisu u njoj ostavili ni ostatke kralja, ni njegovog sarkofaga, dodao je. Okolina grobnice i dalje se istražuje.
 
"Možda tu bude još kraljevskih grobnica iz ove ere, što bi moglo da pomogne u utvrđivanju identiteta", rekao je Vegner.
 
Ovo je druga kraljevska grobnica otkrivena od početka godine, u februaru je objavljeno da je pronađena grobnica Tutmosa II (Tutmesa II), polubrata i muža čuvene Hatšepsut, koja je nakon njegove smrti vladala sa titulom kralja.
 
"Oko dve stotine godina deli srednje carstvo od početka novog carstva. To je druga faza u egipatskoj istoriji kada je centralna vlast izgubila kontrolu nad celom zemljom i kad su delovi Egipta osnovali nezavisne jedinice (vreme "međuperioda").
 
Dok je prvi međuperiod bio srazmerno ograničen (stotinak godina) i najvećim delom obeležen građanskim ratom između lokalnih grupa koje su se borile za prevlast, drugi međuperiod trajao je mnogo duže, a većim delom Egipta dominirali su strani vladari, takozvani Hiksi.
 
Kako se ta situacija razvila i odakle su došli strani vladari ostaje neizvesno", napisala je Ameli Kurt u knjizi "Stari istok".
 
"Ovo je značajno otkriće. Dodaje još dokaza inače oskudnim ostacima i zapisima o vladarima tog doba", rekla je za LiveScience Ana-Latifa Murad-Cizek.
 
OK Radio, Telegraf Nauka/LiveScience

Vrati se na kategoriju Zabava

Komentari

Vulgarni, uvredljivi i komentari u kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje, neće biti objavljeni. Mišljenja izneta u komentarima su privatna mišljenja autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije OK Radija.

Ostavite komentar:

Ime:
Email:
Komentar:
 //