Danas su Blagovesti

Lokalne vesti - Ponedeljak 07.04.2025 - 09:32

Srpska pravoslavna crkva i vernici danas slave Blagovesti, u znak sećanja na dolazak Arhangela Gavrila koji je Bogorodici javio blagu vest da će roditi Sina Božijeg.

Foto: OK Radio, M.Spirić Foto: OK Radio, M.Spirić
Arhangel Gavrilo javio se Devici Mariji u Nazaretu, pozdravivši je rečima: Raduj se, blagodatna! Gospod je s tobom, blagoslovena si ti među ženama.
 
Blagovesti, jedan od 12 najvećih hrišćanskih praznika, spadaju u red Bogorodičnih praznika, i uvek se slave 25. marta po starom, odnosno 7. aprila po novom kalendaru.
U našem narodu Blagovesti najviše svetkuju žene zbog poroda. Veruje se i da je danas dobro umiti se u potoku ili reci.
 
Po narodnom verovanju, sa Blagovestima počinje proleće. Mnogi ne orezuju ni vinograde ni voćke do današnjeg dana.
Blagovesti su, uz Cveti, jedina dva dana kada je dozvoljeno jesti ribu tokom Vaskršnjeg posta.
OK Radio

Vrati se na kategoriju Lokalne vesti

Komentari

Vulgarni, uvredljivi i komentari u kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje, neće biti objavljeni. Mišljenja izneta u komentarima su privatna mišljenja autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije OK Radija.

Ostavite komentar:

Ime:
Email:
Komentar:
 //