Ova biljka je čudotvorni lek za sve – čisti pluća, leči nesanicu, eliminiše afte

Zivot i stil - Sreda 13.03.2024 - 10:33

Zdravlje je ono najdragocenije što imamo. Kako ne bismo došli u situaciju da imamo ozbiljnije probleme sa zdravljem, potrebno je pre svega da se zdravo hranimo i negujemo zdrave životne navike.

Foto: IZVOR: GULIVER/THINKSTOCK / AUTOR: TINKSTOCK Foto: IZVOR: GULIVER/THINKSTOCK / AUTOR: TINKSTOCK
Ipak, tu su i lekovi iz prirode, koji su najjača preventiva, a ovoga puta reč je o timijanu i njegovim pozitivnim dejstvima na organizam.
 
Kako navodi Evropska Agencija za lekove, timijan je cenjeni narodni lek širom Evrope, gde se vekovima koristi kod upale disajnih puteva, prehlada, kašlja i bronhitisa, a moderna istraživanja su opravdala ne samo ovu, već i mnogo širu upotrebu ove sjajne biljke.
 
Ulje timijana sadrži do 47 odsto timola, oko 5 odsto karvakrola, cimen, linalool, alfa pinen – fenole sa izuzetnim antiseptičkim svojstvima.
 
Ono obiluje i snažnim antioksidantima, zeaksantinom, apigeninom, luteinom, luteolinom i timinom, kao i terpenima – monoterpenima i seskviterpenima koji mu daju karakterističan miris. Obiluje i vitaminima: A, C, B6, K, E i folnom kiselinom, kao i mineralima – pre svega kalijumom i manganom. Možda su upravo svi ovi sastojci zaslužni za vitalnost i dugovečnost ljudi iz mediteranskog pojasa.
 
Šta su moderna istraživanja do sada zaključila?
 
Osim što deluje na telo, timijan je odličan i za psihu. Jedna studija došla je do zaključka da ova biljka deluje kao jak anksiolitik. Anksioznost je danas najrasprtostranjeniji psihički poremećaj kog prate ne samo stalni osećaj zebnje, već i fizički simptomi: lupanje srca, glavobolja, preznojavanje, osećaj pritiska u grudima, pa i poremećaj varenja. Smatra se da su fenoli ti koji uspešno otklanjaju zebnju, mada nauka još uvek nije uspela da pronikne u tačan mehanizam delovanja ove biljke na psihu.
 
Brojne studije su dokazale snažno antimikrobno – antibakterijsko, antifungalno i antiparazitsko dejstvo timijana. Danas znamo da ova biljka uspešno suzbija niz štetnih bakterija, prodirući direktno u njihovu ćelijsku membranu.
 
Antifungalno dejstvo timijana ispoljava se i spolja, na koži, kod dermatomikoza, „gljivica na koži“ koje najčešće zahvataju nokte i vlasište. Ali to nije sve, timijan je takođe dokazano efikasan čak i kod virusa Herpes simplex.
B92

Vrati se na kategoriju Zivot i stil

Komentari

Vulgarni, uvredljivi i komentari u kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje, neće biti objavljeni. Mišljenja izneta u komentarima su privatna mišljenja autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije OK Radija.

Ostavite komentar:

Ime:
Email:
Komentar: