Uranijumska komisija: Više MALIGNITETA na jugu Srbije, očekujemo dalji rast

Lokalne vesti - Utorak 30.10.2018 - 13:00

Od četrdeset radnika koji su imali direktni kontakt sa kontaminiranim terenom radeći na asanaciji i montiranju žičane ograde na Pljačkovici kod Vranja, koji je gađan projektilima sa osiromašenim uranijumom, njih deset je preminulo od malignih bolesti, prvi su rezultati skupštinske komisije sa terena.

Brdo Pljačkovica kod Vranja FOTO: D. Ristić/OK Radio Brdo Pljačkovica kod Vranja FOTO: D. Ristić/OK Radio
Gotovo svi ostali imaju različite kožne promene u vidu plikova ili crvenila, a pojedinima se javlja teži oblik - žive rane koje ne zarastaju, kaže predsednik Komisije za utvrđivanje posledica NATO bombardovanja na zdravlje stanovništva, dr Darko Laketić.
 
Komisija je završila prvu fazu šestomesečnog rada, koja je uključivala razgovore sa ljudima koji su boravili na kontaminiranom prostoru tokom bombardovanja 1999. godine, a nalaze će narednog meseca prezentovati Narodnoj skupštini.
 
Dr Laketić ističe da su pomenuti radnici pre asanacije terena bili zdravi i pojašnjava da su članovi Komisije u razgovoru sa meštanima sela nadomak Vranja i Bujanovca koja su gađana projektilima sa osiromašenim uranijumom, ustanovili da jedan broj žitelja ima određenu vrstu tumora mozga, dok je znatan broj njih oboleo od karcinoma pluća, kao i od leukemije.
 
- Dosta je primera leukemije i malignih bolesti kod dece, a sada trenutno radimo statističku analizu svih tih podataka. 
 
Evidentno je da je učestalost malignih bolesti na teritoriji Pčinjskog okruga povećana, a tu živi stanovništvo prosečno mlađe nego u ostatku Srbije.
 
Ta učestalost zato ima mnogo veću težinu nego što je to slučaj u ostalim područjima - navodi dr Laketić u razgovoru za Novosti.
 
On pojašnjava da je naučno dokazano da na zdravlje stanovništva ne utiče samo osiromašeni uranijum i njegov radiološki i hemijski efekat, već i svi oni toksini koji su se oslobodili putem bombardovanja poput piralena, hlora, derivata benzena...
 
Ovi toksini, kako objašnjava, uzrokuju maligne bolesti koje se javljaju nakon pet do deset godina od ekspozicije, dok se tumori mogu javiti posle deset do dvadeset godina od ispuštanja otrovnih supstanci usled bombardovanja.
 
- Sve ovo što radimo je zapravo u interesu našeg naroda, a važno je da u naučno-medicinskom istraživanju dokažemo da li je neophodno da se uradi prevencija određenih bolesti i u tom smislu paralelno sa ispitivanjem zdravlja radimo i ispitivanje životne sredine - pojašnjava dr Laketić.
 
Opominje da se, imajući u vidu dosadašnja istraživanja, u narednom periodu može očekivati porast broja obolelih od maligniteta.
 
Plan Komisije je da posete i Pančevo, Kragujevac i Novi Sad.
 
Ovaj tekst proizveden je uz pomoć i podršku Grada Vranja u okviru projekta "Ekološki putokaz". Sadržaj ovog teksta i stavovi izneti u njemu isključiva su odgovornost OK Radija i ne izražavaju stavove i mišljenja Grada Vranja.
OK Radio, Večernje novosti

Vrati se na kategoriju Lokalne vesti

Komentari

Vulgarni, uvredljivi i komentari u kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje, neće biti objavljeni. Mišljenja izneta u komentarima su privatna mišljenja autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije OK Radija.

Ostavite komentar:

Ime:
Email:
Komentar: