Srbija, protesti i Rio Tinto: Nastavak blokada saobraćajnica - koji su sad zahtevi posle promene i povlačenja spornih zakona

Nacionalne vesti - Subota 11.12.2021 - 12:33

Povlačenjem Zakona o eksproprijaciji i izmenama Zakona o referendumu, vlasti su ispunile osnovne zahteve ekoloških organizacija, ali neke od njih najavljuje nove blokade saobraćajnica.

FOTO: G. Mitić/OK Radio FOTO: G. Mitić/OK Radio
Vlasti u Srbiji su pod pritiskom ekoloških protesta prethodna dva vikenda ove nedelje povukle Zakon o eksproprijaciji i po hitnom postupku izmenile Zakon o referendumu - dva osnovna zahteva demonstranata - neke od ekoloških organizacija najavile su nove blokade saobraćajnica i za ovu subotu.
 
Kreni-promeni, jedna od organizacija inicijatora protesta, saopštila je da su ispunjeni zahtevi koje je tražila od vlasti i da prekida proteste, ali podržava zahteve drugih pokreta i grupa.
 
Ostala ekološka udruženja i pokreti koji su do sada učestvovali u akciji, poručili su da nastavljaju akciju „sve dok se ne izbriše projekat rudnika Rio Tinta u dolini Jadra i drugim delovima Srbije".
 
Za 13 časova najavljeno je novo okupljanje u Beogradu i blokada međunarodnog auto-puta E75, kao i drugih saobraćajnica u Srbiji.
 
„Blokiraćemo E75, pozivam građane da dođu u što većem broju. Rio Tinto samo možemo da proteramo ako smo zajedno", rekao je Aleksandar Jovanović Ćuta, lider pokreta Ekološki ustanak.
 
Dodao je da će blokada ovog puta, za razliku od prethodnih, trajati sat vremena - od 14 do 15 sati, budući da će biti hladno vreme.
 
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je rekao da su zakonskim izmenama „ispunjeni svi zahtevi protesta" i da bi dalji izlazak na ulice i novi zahtevi bili politički.
 
Dve subote zaredom na poziv ekoloških organizacija, ljudi u Srbiji su blokirali mostove i važne puteve nezadovoljni načinom na koji se rešavaju problemi zaštite životne sredine, ali i zbog dva zakona za koje su smatrali da otvaraju put kompaniji Rio Tinto da pravi rudnik za iskopavanje litijuma na zapadu zemlje.
 
Proteste i ekološke zahteve su podržali i poznati sportisti, glumci, muzičari.
 
Grupa glumaca predvođena Svetlanom Bojković, Vesnom Čipčić i Anitom Mančić, posetila je prethodne nedelje loznički kraj gde Rio Tinto namerava da pravi rudnik, samo dan pošto je tamo bio Vučić i razgovarao sa pojedinim meštanima.
 
 
Koji su novi zahtevi protesta?
 
Pre svega, da se onemogući dalji rad kompanije Rio Tinto.
 
Isto važi i za druge kompanije koje već rade ili najavljuju rad u Srbiji, a koji bi, smatraju, mogli trajno da ugroze životnu sredinu.
 
Pokret Ekološki ustanak, kao i koalicija drugih ekoloških udruženja, traže i da se građanima daju na uvid „svi tajni ugovori i memorandumi sa Rio Tintom koje su potpisale bilo bivša, bilo aktuelna vlast i da budu poništeni po hitnom postupku".
 
„Veliku podršku dajemo zvaničnoj inicijativi koju je potpisalo više od 5.400 građana Loznice, čime se traži brisanje rudnika iz prostornog plana Loznice, tačnije Gornjih Nedeljica", navodi se u saopštenju Ekološkog ustanka.
 
Za sredu, 15. decembar, zakazana je sednica Skupštine opštine Loznica na kojoj bi trebalo da se razmatra prostorni plan opštine koji treba da odobri ili odbaci mogućnost davanja zemljišta Rio Tintu za otvaranje rudnika.
 
Zahtev ekoloških pokreta i organizacija je i poništavanje svih prekršajnih postupaka protiv učesnika u blokadama prethodna dva vikenda.
 
Ove organizacije navode da su neki od njih dobili prekršajne prijave zbog učešća u protestima, samo na osnovu snimaka sa bezbednosnih kamera.
 
Traže i da „bagerista i batinaši iz Šapca" koji su napali demonstrante pre dve nedelje „budu privedeni pravdi".
 
„Zahtevamo da se izvedu pred lice pravde i Nebojša Stojičević Jarin i Dušan Prokić, i svi oni koji su izdavali komande i koji su doveli do toga da se policija povukla, a batinaši nasrnuli na goloruki narod", poručio je lider opozicione stranke Zajedno za Srbiju Nebojša Zelenović.
 
Još jedan zahtev je i da svi mediji sa nacionalnom frekvencijom, a pogotovo Javni servis Radio-Televizije Srbije, dopuste gostovanja stručnjaka koji bi objasnili štetnost projekta Jadar, i namere kompanije Rio Tinto sa ovim projektom.
BBC News, OK Radio

Vrati se na kategoriju Nacionalne vesti

Komentari

Vulgarni, uvredljivi i komentari u kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje, neće biti objavljeni. Mišljenja izneta u komentarima su privatna mišljenja autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije OK Radija.

Ostavite komentar:

Ime:
Email:
Komentar: