Tviter trajno suspendovao Trampov nalog, demokrate spremne da pokrenu proces opoziva predsednika

Svetske vesti - Subota 09.01.2021 - 12:59

Nalog Donalda Trampa na Tviteru trajno je suspendovan posle upada njegovih pristalica u zgradu Kongresa, dok su demokrate spremne da pokrenu proces opoziva predsednika, zbog njegove uloge u neredima.

Demokrate planiraju da ga optuže za „podsticanje na pobunu“ FOTO: Reuters Demokrate planiraju da ga optuže za „podsticanje na pobunu“ FOTO: Reuters
Iz kompanije Tviter su objasnili da je razlog za ukidanje naloga „rizik od daljeg podsticanja na nasilje“, a da je odluka doneta nakon „pažljivog razmatranja poslednjih tvitova sa naloga @realDonaldTrump„.
 
Za to vreme, predsednica Predstavničkog doma američkog Kongresa iz redova demokrata Nensi Pelosi najavljuje da će pokrenuti proces opoziva ukoliko Tramp odmah ne podnese ostavku.
 
Demokrate planiraju da optuže predsednika za „podsticanje na pobunu“.
 
U neredima na Kapitol Hilu u sredu uveče nastradalo je petoro ljudi, među kojima je i policajac Brajan Siknik.
 
Zašto je Trampu ukinut nalog?
 
Trampov nalog je prvobitno zaključan na 12 sati u sredu, pošto je ljude koji su upali Kongres nazvao „patriotama“.
 
Stotine njegovih pristalice upale su u zgradu, dok je u toku bila sednica na kojoj je trebalo potvrditi pobedu Džoa Bajdena na predsedničkim izborima. U neredima je stradalo četvoro civila i jedan policajac.
 
Tviter je tada upozorio da bi Trampov nalog mogao biti „trajno“ suspendovan ukoliko opet prekrši pravila ove društvene mreže.
 
Kada je nalog posle 12 sati odblokiran, Tramp je napisao dva tvita, koja su čelnici kompanije doživeli kao kap koja je prelila čašu.
 
U prvom je napisao: „75 miliona sjajnih američkih patriota koji su glasali za mene i Ameriku na prvom mestu, imaće svoj glas još dugo u budućnosti. Niko ih neće nipodaštavati, ni na koji način!!!“.
 
Iz Tvitera kažu da ovaj tvit „ukazuje da predsednik Tramp nije spreman na mirnu predaju vlasti“.
 
U drugom tvitu predsednik je napisao: „Za sve one koji se pitaju, neću biti na inauguraciji 20. januara“.
 
Čelnici Tvitera su objasnili da su „mnoge pristalice to doživele kao potvrdu da izbori nisu bili legitimni“.
 
Oba tvita predstavljaju „kršenje politike o glorifikaciji nasilja“, objasnili su iz ove kompanije.
 
Kada je ukinut njegov lični nalog, Tramp je tvitovao sa zvaničnog naloga predsednika Amerike (@Potus) i najavio „mogućnost stvaranje sopstvene platforme“ i protesta protiv Tvitera, ali tvitovi su obrisani čim su postavljeni.
 
Osim Tvitera, Gugl je iz svojih onlajn prodavnica izbacio mrežu Parler – koja je sve popularnija među Trampovim pristalicama – zbog toga što „podstiču na nasilje“.
 
Iz Fejsbuka su u četvrtak saopštili da trajno suspenduju Trampa, isto je uradila i platforma Tvič, kao i Snepčet.
 
Tramp je Tviter često koristio kako bi vređao protivnike, navijao za saveznike, otpuštao zvaničnike, negirao „lažne vesti“, često koristeći velika slova da bi naglasio svoje stavove.
 
Šta piše u predlogu za opoziv?
 
Nacrt rezolucije o opozivu, u koji je BBC partner CBS Njuz imao uvid, sadrži jedan član: „podsticanje na pobunu“.
 
„Donald Džon Tramp počinio je niz krivičnih dela i prekršaja svesno podstičući na nasilje protiv vlasti Sjedinjenih američkih država“, piše u nacrtu.
 
Zakonodavci optužuju predsednika da je izjavama ohrabrivao „nezakonita dela u Kapitolu“.
 
U nacrtu piše da je to bio nastavak „prethodnih pokušaja da opstruira“ potvrdu izborne pobede izabranog predsednika Džoa Bajdena.
 
„On je zbog toga pogazio poverenje kao predsednik, što je dovelo do povređivanja Amerikanaca“, stoji u nacrtu.
 
Predsednik je tokom mitinga iznova ponavljao da izbori nisu bili legitimni i iznosio nepotkrepljene tvrdnje da je „pokraden“, a potom tražio od pristalica da marširaju ka Kapitolu na dan kada je Kongres trebalo da potvrdi Bajdenovu pobedu na izborima,
 
Ukoliko se sa procesom nastavi, to će biti drugi put da je Kongres tražio opoziv Trampa.
 
U Decembru 2019, Predstavnički dom pokrenuo je isti proces zbog optužbi da je Tramp zloupotrebljavao moć i opstruisao rad Kongresa. Ali Senat ga je oslobodio obe optužbe u februaru 2020.
 
Nijedan američki predsednik nije dvaputa opozivan. Međutim, teško je da će Tramp zapravo i biti osuđen zbog široke podrške republikanaca u Senatu.
 
Da li će biti mirne predaje vlasti?
 
Američki predsednik Donald Tramp se najpre obavezao da će „mirno“ predati vlast, dan nakon što su njegove pristalice upale u zgradu Kongresa, a potom najavio je da neće prisustvovati inauguraciji 20. januara
 
„Neću doći na inauguraciju“, napisao je Tramp na Tviteru, iako je uobičajeno da odlazeći predsednik prisustvuje polaganju zakletve novog.
 
Njegovi protivnici najavljuju da će možda pokrenuti postupak opoziva, o čemu bi se moglo glasati sledeće nedelje.
 
Vrlo je malo verovatno da do opoziva dođe, ali bi to mogao biti simbolički gest.
 
Američki ustav ostavlja mogućnost da potpredsednik preuzme vodeću funkciju, ako je predsednik onemogućen da obavlja dužnosti zbog mentalne ili fizičke bolesti, ali potpredsednik Majk Pens ne pokazuje nameru da se pozove na 25. amandman.
 
Gde bi Tramp mogao biti 21. januara?
 
Mediji su preneli da Tramp planira da tog dana igra golf u Škotskoj, ali je premijerka Škotske Nikola Sterdžen saopštila da mu neće dozvoliti ulazak u zemlju.
 
Ukoliko se ne pojavi na Bajdenovoj inauguraciji, Tramp će biti četvrti predsednik u istoriji Amerike koji je to učinio.
 
Poslednji put to se dogodilo 1869. godine.
BBC News, OK Radio

Vrati se na kategoriju Svetske vesti

Komentari

Vulgarni, uvredljivi i komentari u kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje, neće biti objavljeni. Mišljenja izneta u komentarima su privatna mišljenja autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije OK Radija.

Ostavite komentar:

Ime:
Email:
Komentar: